Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Boleszkowice
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach


Boleszkowice, dnia 28.09.2009 r.

Nasz znak: GN-OŚ.III.7224/40/09

DECYZJA

Na podstawie art. 71 ust. 1 i ust. 2 pkt. 2, art. 73 ust. 1, art. 75 ust. 1 pkt. 4, art. 84, art. 85 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227 ze zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Zarządu Powiatu Myśliborskiego, ul. Marcinkowskiego 2, 74-300 Myślibórz, po uzyskaniu stosownych opinii

orzekam

Stwierdzić brak potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia polegającego na Przebudowie śródpolnego odcinka drogi powiatowej nr 2133Z Boleszkowice-granica powiatu”, realizowanego w m. Boleszkowice ul. Osadników, gmina Boleszkowice, powiat myśliborski.

UZASADNIENIE

W dniu 04.06.2009 r. do tut. Urzędu Gminy wpłynął wniosek Zarządu Powiatu Myśliborskiego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na „Przebudowie śródpolnego odcinka drogi powiatowej nr 2133Z Boleszkowice-granica powiatu”, realizowanego w m. Boleszkowice ul. Osadników, gmina Boleszkowice, powiat myśliborski. W związku z powyższym w dniu 04.06.2009 r. wszczęto w powyższej sprawie postępowanie administracyjne.

Przedmiotowe przedsięwzięcie zgodnie z § 3 pkt. 56 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz.2573 z późniejszymi zmianami), zostało zaliczone do potencjalnie mogących oddziaływać na środowisko jako „drogi publiczne o nawierzchni utwardzonej, niewymienione w § 2 ust. 1 pkt. 29 i 30, z wyłączeniem ich remontu i przedsięwzięć polegających na budowie, przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce: zjazdu z drogi publicznej, przejazdu drogowego, pasa postojowego, pasa dzielącego, pobocza, chodnika, ścieżki rowerowej, konstrukcji oporowej, przepustu, kładki oraz obiektów i urządzeń wyposażenia technicznego dróg, dla których obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko stwierdzany jest w trakcie postępowania.

W związku z powyższym Wójt Gminy Boleszkowice pismem z dnia 22.06.2009 r. zwrócił się na podstawie art. 64 ust. 1 pkt. 1 w związku z art. 153 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r., Nr 199, poz. 1227) do Starosty Myśliborskiego oraz na podstawie art. 64 ust. 1 pkt. 2 ww. ustawy do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Myśliborzu o wydanie stosownych opinii, co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanej inwestycji. Zarówno Inspektor Sanitarny w Myśliborzu postanowieniem z dnia 25.06.2008 r. (błędnie wpisana data, winno być 25.06.2009 r., data wpływu 01.07.2009 r.) znak: PPIS-N-NZ/407-37/09 jak i Starosta Myśliborski postanowieniem z dnia 6 lipca 2009 r. (data wpływu 15.07.2009 r.) znak: BOŚ.MSz.7633/39/09 nie stwierdzili potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania inwestycji na środowisko.

Zgodnie z art. 63 ust. 2 ww. ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie Wójt Gminy Boleszkowice na podstawie ww. opinii i uwzględniając szczegółowe uwarunkowania związane z kwalifikowaniem przedsięwzięcia wydał postanowienie znak: GN-OŚ.III.7224/34/09 z dnia 21.07.2009 r. o braku konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia.

W ślad za tym postanowieniem zgodnie z art. 10 KPA w dniu 27.08.2009 r. zawiadomiono stronę o zakończeniu postępowania i możliwości zapoznana się z zebranym materiałem dowodowym. Do dnia wydania niniejszej decyzji żadne wnioski czy uwagi nie wpłynęły.

Z uwagi na fakt, iż w ramach prowadzonego postępowania odstąpiono od przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko nie zaistniała potrzeba przeprowadzenia postępowania z udziałem społeczeństwa.

Wydając niniejszą decyzję o braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia uwzględniono również uwarunkowania, o których mowa w art. 63 ust. 1 cyt. ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ustalając, iż planowana inwestycja polegać będzie na przebudowie drogi powiatowej nr 2133Z o nawierzchni tłuczniowej i gruntowo - tłuczniowej na długości 0,6 km - od m. Boleszkowice do gr. powiatu (na kierunku m. Sitno pow. gryfiński). Droga powiatowa spełnia funkcję lokalną stanowiąc połączenie dla miejscowości wiejskich w gminie Boleszkowice oraz dojazd do gruntów rolnych. Celem przebudowy jest poprawa stanu technicznego istniejącej infrastruktury drogowej, a tym samym skrócenie czasu przejazdu i podniesienie jakości podróżowania po atrakcyjnych turystycznie terenach. W ramach inwestycji planuje się wzmocnienie jezdni poprzez wykonanie dodatkowych warstw konstrukcyjnych z kruszywa łamanego i masy mineralno - bitumicznej, wyprofilowanie poboczy gruntowych i terenów chłonnych. Droga przebiega przez grunty rolne w terenie o rozproszonej zabudowie gospodarskiej. Powierzchnia zainwestowanej działki wynosi ok. 9000 m2 zainwestowanie działki pod omawiany obiekt obejmie powierzchnię ok. 3700 m2. Działka przeznaczona pod infrastrukturę drogową to działka o funkcji pasa drogowego.

W obrębie przebudowywanej drogi występuje zieleń w postaci drzew i krzewów. W związku z projektem nie przewiduje się wycinki drzew, a jedynie cięcia pielęgnacyjne. Wykonawca robót jest zobligowany, aby wszelką roślinność chronić przed wszelakimi uszkodzeniami w czasie realizacji robót budowlanych.

Realizowane przedsięwzięcie nie będzie powiązane z innymi przedsięwzięciami.

Obszar planowanej inwestycji przebiega przez grunty rolne. Brak planu zagospodarowania przestrzennego na obszarze planowanej inwestycji.

Realizacja przedsięwzięcia wiązać będzie się z wystąpieniem niżej wymienionych emisji:

  • Odpady stałe

W trakcie prowadzenia prac budowlanych wszystkie wytworzone odpady należą do grupy 17 zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 27.09.2001 r. w sprawie katalogów odpadów (Dz. U. nr 112 poz. 1206) - odpady z budowy, remontów i demontażu obiektów budowlanych oraz drogowych, są to m.in. grunty z wykopów ewentualny gruz kamienny, ceglany i betonowy.

Odpady te zostaną zagospodarowane przez wykonawcę na placu budowy (ziemia z wykopów będzie wykorzystywana na placu budowy np. w celu formowania poboczy). Pozostałe elementy takie jak gruz technologiczny zostaną utylizowane przez wykonawcę zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Właściwe zagospodarowanie odpadów ograniczy wpływ etapu budowy na środowisko gruntowo - wodne.

  • Wody opadowe

Planowana inwestycja przewiduje odwodnienie pasa drogowego poprzez powierzchniowe odprowadzenie do gruntu (pobocza trawiaste i tereny chłonne):

- system powierzchniowy - wody opadowe będą spływały w przyległe pasy zieleni projektuje się trawiaste pobocza, i tereny chłonne w postaci muld, które będą podczyszczać wody opadowe i roztopowe przez infiltrację.

  • Zanieczyszczenia powietrza

W trakcie realizacji robót związanych z planowaną inwestycją będzie występować wyłącznie niezorganizowana i okresowa emisja następujących rodzajów zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego:

- pyłów z operacji związanych z prowadzeniem robót ziemnych, transportem oraz

wykorzystaniem materiałów sypkich i pylastych jak też tzw. emisja wtórna w wyniku

przejazdów samochodowych i maszyn budowlanych,

- zanieczyszczeń gazowych - w związku ze spalaniem oleju napędowego w silnikach

samochodowych i maszyn budowlanych,

węglowodorów i substancji odorogennych - w związku z wykonaniem bitumicznej

nawierzchni drogi.

  • Emisja hałasu

W fazie budowy występować będzie jedynie emisja hałasu z samochodów transportujących materiały budowlane i sprzętu pracującego na budowie. Będzie to emisja okresowa oraz występująca wyłącznie w porze dziennej.

Eksploatacja przebudowywanej drogi spowoduje określone oddziaływanie hałasu emitowanego do otaczającego środowiska, spowodowanego przez ruch pojazdów przemieszczających się na drodze. Natężenie hałasu uzależnione będzie od pory dnia - większy w porze dziennej, mniejszy w porze nocnej. Przebudowana jezdnia obniży poziom hałasu poprzez wyeliminowanie nierówności i wyrw w wyeksploatowanej nawierzchni.

Nawierzchnie asfaltowe z masy mineralno - bitumicznej są bardzo dobre w aspekcie ograniczenia emisji hałasu pochodzącego z ruchu pojazdów samochodowych.

Powyższe emisje nie będą przekraczały ustalonych prawem standardów.

Inwestycja nie kwalifikuje się do przedsięwzięć obarczonych ryzykiem wystąpienia poważnej awarii. Z uwagi na małą skalę inwestycji nie wystąpi w tym przypadku transgraniczne oddziaływanie inwestycji na środowisko.

Obszar objęty wnioskiem znajduje się w granicach administracyjnych gminy Boleszkowice w obrębie geodezyjnym Boleszkowice. Droga powiatowa nr 2133Z przeznaczona do przebudowy zlokalizowana jest od najbliższego obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Odry PLB320003 w odległości 7,5 km.

Mała skala przedsięwzięcia oraz zastosowane rozwiązania technologiczne chroniące środowisko spowodują brak wpływu inwestycji na obszar Natura 2000 i bezpośrednie otoczenie.

Analizując powyższe organ uznał, iż zasięg inwestycji zamknie się w granicach działek przeznaczonych pod inwestycję. Planowana inwestycja nie będzie źródłem istotnych dla środowiska oraz zdrowia ludzi emisji i nie będzie w istotny sposób oddziaływać na środowisko, w tym na najbliżej położone obszary chronione. Realizacja inwestycji przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego i zmniejszenia uciążliwości związanych z komunikacją samochodową.

Możliwość odstąpienia od potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko wynika z art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r., Nr 199, poz. 1227)

W związku z powyższym orzeczono jak w sentencji.

Pouczenie

Od niniejszej decyzji służy stronom prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie za pośrednictwem Wójta Gminy Boleszkowice w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania.

Załączniki:

  1. Charakterystyka przedsięwzięcia.

  2. Karta informacyjna przedsięwzięcia.

Otrzymują:

  1. Zarząd Powiatu

Ul. Marcinkowskiego 2

74-300 Myślibórz

2. a/a

Do wiadomości

  1. Starosta Myśliborski

  2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Myśliborzu


2

6

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 ZaA_A_cznik_Nr1_Charakterystyka_przedsiA_wziA_cia.doc (DOC, 29.50Kb) 2010-01-26 10:17:54 538 razy
2 ZaA_A_cznik_Nr_2_Karta_informacyjna_przedsiA_wziA_cia_przebudowa_drogi_pow.Bole.doc (DOC, 69.50Kb) 2010-01-26 10:17:54 618 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Krzysztof Fira 26-01-2010 10:17:54
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Krzysztof Fira 26-01-2010
Ostatnia aktualizacja: Krzysztof Fira 26-01-2010 10:17:54