Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Boleszkowice
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach


Boleszkowice, dnia 05.08.2009 r.

Nasz znak: GN-OŚ.III.7224/35/09

DECYZJA

Na podstawie art. 71 ust. 1 i ust. 2 pkt. 2, art. 73 ust. 1, art. 75 ust. 1 pkt. 4, art. 84, art. 85 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227 ze zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.) działąjąc z urządu

orzekam

Stwierdzić brak potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia polegającego na „Przebudowie drogi lokalnej w skład której wchodzą działki o numerach ewidencyjnych 109 i 131 leżące w obrębie miejscowości Chlewice”, realizowanego w m. Chlewice, gmina Boleszkowice, powiat myśliborski.

UZASADNIENIE

W dniu 04.02.2009 r. z urzędu wszczęto postępowanie administracyjne zmierzające do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającej na„Przebudowie drogi lokalnej w skład której wchodzą działki o numerach ewidencyjnych 109 i 131 leżące w obrębie miejscowości Chlewice”, realizowanego w m. Chlewice, gmina Boleszkowice, powiat myśliborski.

Przedmiotowe przedsięwzięcie zgodnie z § 3 pkt. 56 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz.2573 z późniejszymi zmianami), zostało zaliczone do potencjalnie mogących oddziaływać na środowisko jako „drogi publiczne o nawierzchni utwardzonej, niewymienione w § 2 ust. 1 pkt. 29 i 30, z wyłączeniem ich remontu i przedsięwzięć polegających na budowie, przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce: zjazdu z drogi publicznej, przejazdu drogowego, pasa postojowego, pasa dzielącego, pobocza, chodnika, ścieżki rowerowej, konstrukcji oporowej, przepustu, kładki oraz obiektów i urządzeń wyposażenia technicznego dróg, dla których obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko stwierdzany jest w trakcie postępowania.

W związku z powyższym Urząd Gminy Boleszkowice zwrócił się na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie o wydanie stosownej opinii, co do konieczności sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko dla planowanej inwestycji.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska pismem znak: RDOŚ-32-WOOŚ-N-6650/14/08/kk z dnia 22 stycznia 2009 r. zakwalifikował planowaną inwestycję do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko zgodnie z w/w Rozporządzeniem Rady Ministrów i stwierdził obowiązek przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, zgodnie z zapisami Działu V ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r., Nr 199, poz. 1227). Jednocześnie Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie stwierdził, iż zgodnie z informacjami przedstawionymi w piśmie ze względu na realizacje inwestycji w obrębie zabudowy miejscowości Chlewice oraz fakt, iż przedmiotowa inwestycja nie koliduje z istniejącym drzewostanem, przedsięwzięcie nie należy do inwestycji mogących znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000, na siedliska oraz gatunki roślin i zwierząt dla których ochrony został wyznaczony w/w obszar. Potwierdza to również zaświadczenie organu odpowiedzialnego za monitorowanie obszarów Natura 2000 wydane w dniu 22.01.2009 r.

W zawiązku z powyższym Wójt Gminy Boleszkowice wydał Postanowienie znak: GN-OŚ.III.7224/13/09 z dnia 05.03.2009 r. i nałożył obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz nałożył obowiązek sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Wskazane Postanowienie z uwagi na wyraźne braki proceduralne zostało uchylone Postanowieniem Wójta Gminy Boleszkowice znak: GN-OŚ.III.7224/21/09 z dnia 26.05.2009 r.

Po uchyleniu postanowienia Wójt Gminy Boleszkowice pismem z dnia 10.06.2009 r. będącego kontynuacją pisma z dnia 01.06.2009 r. zwrócił się na podstawie art. 64 ust. 1 pkt. 1 w związku z art. 153 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r., Nr 199, poz. 1227) do Starosty Myśliborskiego oraz na podstawie art. 64 ust. 1 pkt. 2 w/w ustawy do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Myśliborzu o wydanie stosownych opinii, co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla inwestycji. Zarówno Inspektor Sanitarny w Myśliborzu postanowieniem z dnia 17.06.2008 r. (błędnie wpisana data, winno być 17.06.2009 r.) znak: PPIS-N-NZ/407-33/09 jak i Starosta Myśliborski postanowieniem z dnia 19 czerwca 2009 r. znak: BOŚ.MSz.7633/33/09 nie stwierdzili potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania inwestycji na środowisko.

Zgodnie z art. 63 ust. 2 ww. ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie Wójt Gminy Boleszkowice na podstawie w/w opinii i uwzględniając szczegółowe uwarunkowania związane z kwalifikowaniem przedsięwzięcia wydał postanowienie znak: GN-OŚ.III.7224/30/09 z dnia 09.07.2009 r. o braku konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia.

W ślad za tym postanowieniem zgodnie z art. 10 KPA w dniu 20.07.2009 r. zawiadomiono stronę o zakończeniu postępowania i możliwości zapoznana się z zebranym materiałem dowodowym. Do dnia wydania niniejszej decyzji żadne wnioski czy uwagi nie wpłynęły.

Z uwagi na fakt, iż w ramach prowadzonego postępowania odstąpiono od przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko nie zaistniała potrzeba przeprowadzenia postępowania z udziałem społeczeństwa.

Wydając niniejszą decyzję o braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia uwzględniono również uwarunkowania, o których mowa w art. 63 ust. 1 cyt. ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ustalając, iż planowana inwestycja polegać będzie na wykonaniu nowej nawierzchni na istniejącej drodze gruntowej na odcinku 550 mb, w skład której wchodzą działki o numerach ewidencyjnych 109 i 131 wraz z korektą niwelety, spadków poprzecznych oraz wykonanie pętli autobusowej. W ramach prac wykonane zostaną następujące elementy robót: profilowania istniejącej drogi, wykonanie warstwy podbudowy z kruszywa łamanego, wykonanie warstwy nawierzchni z betonu asfaltowego, utwardzonych poboczy i elementów ulic i chodnika przy przystanku autobusowym.

Powierzchnia planowanej inwestycji to 2360 m2. Działki przeznaczone pod infrastrukturę drogową to działki o funkcji pasa drogowego. Usytuowanie drzewostanu na obszarze objętym opracowaniem nie koliduje z projektowanym zakresem przebudowy w/w drogi. W związku z czym w czasie realizacji robót nie będzie wykonywana wycinka drzew. Wykonawca robót jest zobligowany, aby wszelką roślinność chronić przed wszelakimi uszkodzeniami w czasie realizacji robót budowlanych.

Obszar planowanej inwestycji znajduje się w obszarze istniejącej zabudowy mieszkaniowej. Brak planu zagospodarowania przestrzennego na obszarze planowanej inwestycji.

Realizacja przedsięwzięcia wiązać będzie się z wystąpieniem niżej wymienionych emisji:

  • Odpady stałe

W tym przypadku głównym problemem będą odpady wytwarzane w trakcie realizacji przebudowy, gdyż poprawione warunki jazdy nie wpłyną w zauważalny sposób na zmianę natężenia ruchu pojazdów oraz zachowań użytkowników korzystających z drogi w trakcie eksploatacji. Odpady wytworzone podczas realizacji przedsięwzięcia zostaną w miarę możliwości zagospodarowane przez wykonawcę na placu budowy. Pozostałe niewykorzystane odpady zostaną utylizowane przez wykonawcę, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

  • Ścieki

Występować będą w ilościach porównywalnych do obecnych, gdyż projektowana inwestycja nie spowoduje istotnego powiększenia powierzchni utwardzonych. Dzięki poprawie warunków jazdy zmaleje prawdopodobieństwo kolizji pojazdów i tym samym wydostania się bezpośrednio do gruntu produktów ropopochodnych. Powierzchnia projektowanej drogi będzie odwadniana poprzez system spadków poprzecznych i podłużnych. Takie rozwiązanie zapewni eliminację zagrożenia zanieczyszczenia wód podziemnych i gruntu zarówno w trakcie normalnej eksploatacji, jak i w przypadku sytuacji awaryjnych.

  • Zanieczyszczenia powietrza

Przebudowa rozpatrywanej drogi utwardzonej wraz z chodnikiem nie będzie miała zauważalnego wpływu na poziom natężenia ruchu pojazdów na tej drodze, natomiast może wpłynąć w przyszłości w istotny sposób na ograniczenie czasu ruchu pojazdów po drodze. Wpłynie tym samym w sposób pośredni na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń w tym rejonie. Dzięki zmniejszeniu zagrożenia kolizjami wpłynie także korzystnie na ograniczenie prawdopodobieństwa wydostania się do otoczenia par substancji z przewożonych paliw w zbiornikach pojazdów.

  • Emisja hałasu

Skutki realizacji przedsięwzięcia będą tu praktycznie identyczne, jak w przypadku zanieczyszczeń powietrza. Droga utwardzona poprzez usprawnienie ruchu i skrócenie czasu potrzebnego kierującym pojazdami na przejazd przez miejscowość Chlewice przyczyni się do obniżenia emitowanego przez pojazdy hałasu.

Powyższe emisje nie będą przekraczały ustalonych prawem standardów.

Inwestycja nie kwalifikuje się do przedsięwzięć obarczonych ryzykiem wystąpienia poważnej awarii. Z uwagi na małą skalę inwestycji nie wystąpi w tym przypadku transgraniczne oddziaływanie inwestycji na środowisko.

Bezpośrednie sąsiedztwo przebudowywanej drogi stanowi zabudowa jednorodzinna typowa dla małych miejscowości.

Analizując powyższe organ uznał, iż zasięg inwestycji zamknie się w granicach działek przeznaczonych pod inwestycję. Planowana inwestycja nie będzie źródłem istotnych dla środowiska oraz zdrowia ludzi emisji i nie będzie w istotny sposób oddziaływać na środowisko, w tym na najbliżej położone obszary chronione. Realizacja inwestycji przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego i zmniejszenia uciążliwości związanych z komunikacją samochodową. Realizacja przedmiotowego przedsięwzięcia nie spowoduje znaczącego zagrożenia dla środowiska i nie zachodzi potrzeba przeprowadzenia dla tego przedsięwzięcia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Możliwość odstąpienia od potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko wynika z art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r., Nr 199, poz. 1227)

W związku z powyższym orzeczono jak w sentencji.

Pouczenie

Od niniejszej decyzji służy stronom prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie za pośrednictwem Wójta Gminy Boleszkowice w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania.

Załączniki:

  1. Charakterystyka przedsięwzięcia.

  2. Karta informacyjna przedsięwzięcia w formie raportu.

Otrzymują:

  1. Gmina Boleszkowice

Ul. Świerczewskiego 24

74-407 Boleszkowice

2. a/a

Do wiadomości

  1. Starosta Myśliborski

  2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Myśliborzu;


2

6

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 ZaA_A_cznik_Nr_2_Karta_informacyjna_przedsiA_wziA_cia_w_formie_raportu.doc (DOC, 5.00Mb) 2010-01-26 09:59:33 2287 razy
2 ZaA_A_cznik_Nr_1_Charakterystyka_przedsiA_wziA_cia.doc (DOC, 28.00Kb) 2010-01-26 09:59:33 499 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Krzysztof Fira 26-01-2010 09:59:33
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Krzysztof Fira 26-01-2010
Ostatnia aktualizacja: Krzysztof Fira 26-01-2010 09:59:33