System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.
eBoi
Jak załatwić sprawę?
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach
Boleszkowice, dnia 24 marca 2009 r.
Nasz znak: GN-OŚ.III.7224/16/09
DECYZJA
o środowiskowych uwarunkowaniach zgody
na realizację przedsięwzięcia
Na podstawie art. 75 ust. 1 pkt. 4 oraz art. 84 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r., Nr 199, poz. 1227) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r.- kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późniejszymi zmianami), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.12.2008 r. w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, złożonego przez „Zakład Usług Budowlanych i Drogowych” Karnieszewice 45A, 76-004 Sianów, działający z pełnomocnictwa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Szczecinie, ul. Boh. Warszawy, 70-340 Szczecin,
ustalam
następujące środowiskowe uwarunkowania zgody na realizacje przedsięwzięcia pn. „Remont odcinka drogi krajowej nr 31 w miejscowości Boleszkowice wraz z przebudową przepustów, budową kanalizacji deszczowej i chodników”:
I. Nazwa, rodzaj i miejsce przedsięwzięcia:
Planowana inwestycja drogowa zlokalizowana jest w m. Boleszkowice (ul. Warszawska) gmina Boleszkowice, powiat Myślibórz. Zadanie przedmiotowe stanowi inwestycja liniowa z zakresu budowy infrastruktury drogowej wraz z uzbrojeniem inżynieryjnym (budową kanalizacji deszczowej, usuniecie ewentualnych kolizji z innymi instalacjami i sieciami uzbrojenia inżynieryjnego).
Zakres przedmiotowej inwestycji (dane przybliżone):
- długość remontowanego odcinka drogi - L = 1,0574 km,
- powierzchnia jezdni ulicy - P = 0,6779 ha,
- ogólna powierzchnia podlegająca modernizacji - 1,47 ha,
- szerokość pasa jezdnego 6,0-7,0 m,
- dwa pasy ruchu (po jednym dla każdego kierunku).
Na podstawowe cele przedmiotowego zadania składają się:
- remont nawierzchni jezdni bitumicznej oraz remont i budowa pozostałych elementów zagospodarowania pasów drogowych (chodników, zjazdów, poboczy, rowów, przepustów pod zjazdami itp.),
- budowa kanalizacji deszczowej,
- remont dwóch istniejących przepustów pod drogą krajową,
- budowa i renowacja trawników,
- usunięcie ewentualnych kolizji z sieciami infrastruktury technicznej.
II. Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich.
1. Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji:
- stosować materiały posiadające świadectwa dopuszczenia do stosowania,
- zabezpieczyć przed zakłóceniem stosunków wodnych,
- nie powodować zanieczyszczenia, poza niezbędnym wykazanym w karcie informacyjnej wód, gleby i powietrza,
- nie przekraczać dopuszczalnych na danym terenie norm hałasu w związku z funkcjonowaniem placu budowy,
- prace wykonywać w porze dziennej,
- wszelkie prace winny być prowadzone przy użyciu sprawnego technicznie sprzętu , postój maszyn należy zorganizować na terenie odpowiednio utwardzonym i uszczelnionym, w możliwie największej odległości od zabudowy mieszkaniowej,
2. Warunki eksploatacji terenu w fazie eksploatacji:
- przebudowa drogi ograniczy przenikanie zanieczyszczeń do środowiska podczas przejazdu pojazdów,
- utrzymanie przedsięwzięcia w dobrym stanie technicznym.
III. Wymagania dotyczące ochrony środowiska:
- odpady powstające w czasie realizacji inwestycji należy segregować i gromadzić w przeznaczonych do tego celu urządzeniach, a rozbiórkowe elementy ulic należy w miarę możliwość zastosować do ponownego użycia,
- stosować nowoczesne technologie, umożliwiające skrócenie czasu realizacji robót budowlanych,
- podejmować wszelkie uzasadnione kroki mające na celu stosowanie się do przepisów i norm w zakresie ochrony środowiska,
- unikać powodowania nadmiernej uciążliwości dla osób fizycznych,
- chronić istniejącą roślinność,
- zainstalować na placu budowy przenośne sanitariaty dla ekip budowlanych,
IV Wymogi w zakresie ograniczenia trans granicznego oddziaływania na środowisko:
Położenie omawianego odcinka drogi w granicach administracyjnych miejscowości Boleszkowice oraz skala przedsięwzięcia nie wskazują na możliwość trans granicznego oddziaływania na środowisko.
V Wymogi w sprawie konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania wraz z określeniem granic takiego obszaru:
Nie dotyczy.
UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 19.12.2008 r. „Zakład Usług Budowlanych i Drogowych” Karnieszewice 45A, 76-004 Sianów, działający z pełnomocnictwa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Szczecinie, ul. Boh. Warszawy, 70-340 Szczecin, wystąpił o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn. „Remont odcinka drogi krajowej nr 31 w miejscowości Boleszkowice wraz z przebudową przepustów, budową kanalizacji deszczowej i chodników”. Do wniosku dołączono zgodnie z art. 74 ust. 1 pkt. 2 i 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko kartę informacją przedsięwzięcia wraz z wymaganymi dokumentami.
Z uwagi, iż planowana inwestycja, zgodnie z § 3 pkt. 56 i 72 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 z późniejszymi zmianami), należy do mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których sporządzenie raportu może być wymagane, Wójt Gminy Boleszkowice zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko wystąpił o stosowne opinie do wskazanych w ustawie organów.
Postanowieniem z dnia 16 lutego 2009 r. znak: RDOŚ-32-WOOŚ-6642-12/09/AT Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, na podstawie art. 156 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko skierował sprawę do rozpatrzenia Staroście Myśliborskiemu.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Myśliborzu opinią znak: PS-N.NZ/407-2/09 z dnia 27.01.2008 r. oraz Starosta Myśliborski postanowieniem znak: BOŚ.MSz.7633/9/09 z dnia 9 marca 2009 r. z uwagi na charakter inwestycji odstąpili od potrzeby przeprowadzenia oddziaływania na środowisko dla przedmiotowej inwestycji.
Zgodnie z art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko zapewniono udział społeczeństwa w postępowaniu poprzez zamieszczenie informacji o przedsięwzięciu i możliwości zapoznania się z dokumentacją, składania uwag i wniosków. Dane o złożonym wniosku zostały zamieszczone w publicznie dostępnym wykazie danych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy Boleszkowice oraz poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Boleszkowice.
Po przeprowadzeniu wnikliwej analizy planowanej inwestycji i stwierdzeniu, iż przedsięwzięcie poprawi parametry techniczno-eksploatacyjne i estetyczne drogi oraz poprawi bezpieczeństwo ruchu, biorąc pod uwagę powyższe opinie, Wójt Gminy Boleszkowice postanowieniem znak: GN-OŚ.III.7224/15/09 z dnia 17.03.2009 r. odstąpił od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanej inwestycji. Możliwość odstąpienia od obowiązku przeprowadzenia oceny i sporządzenia raportu wynika z art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
W świetle powyższych ustaleń stwierdzono, że niniejsza decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawa i orzeczono jak w sentencji.
POUCZENIE
1. Od niniejszej decyzji służy stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie za pośrednictwem Wójta Gminy Boleszkowice w terminie 14 dni od daty otrzymania.
2. Niniejszą decyzję dołącza się jako załącznik do wniosku o wydanie decyzji o której mowa w art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
3. Złożenie wniosku o którym mowa w pkt. 2 powinno nastąpić w terminie 4 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna.
4. Termin o którym mowa w pkt. 3 może ulec wydłużeniu o 2 lata, jeżeli realizacja planowanego przedsięwzięcia przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Załącznik:
1. Charakterystyka planowanego przedsięwzięcia;
Otrzymują:
1. Generalna Dyrekcja Dróg
Krajowych i Autostrad Oddział w Szczecinie
Ul. Boh. Warszawy 33
70-340 Szczecin
2. Regionalny Dyrektor Ochrony
Środowiska w Szczecinie
Ul. Wały Chrobrego 4
70-502 Szczecin
3. Starostwo Powiatowe w Myśliborzu
Ul. Spokojna 13
74-300 Myślibórz
4. Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny
Ul. Spokojna 13
74-300 Myślibórz
5. Strony postępowania poprzez obwieszczenie (BIP)
6. a/a
Załączniki do pobrania
Lp. | Plik | Data dodania | Liczba pobrań |
---|---|---|---|
1 | ZaA_A_cznik_Nr_1_Charakterystyka_planowanego_przedsiA_wziA_cia.doc (DOC, 28.50Kb) | 2010-01-26 09:13:24 | 529 razy |
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Krzysztof Fira | 26-01-2010 09:13:24 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | Krzysztof Fira | 26-01-2010 |
Ostatnia aktualizacja: | Krzysztof Fira | 26-01-2010 09:13:24 |