Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Boleszkowice
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Zarządzenie Nr 6/N/2024 Wójta Gminy Boleszkowice z dnia 08.01.2024 r. w sprawie nieodpłatnego użyczenia nieruchomości stanowiących własność Gminy Boleszkowice.

ZARZĄDZENIE NR 6/N/2024

 

WÓJTA GMINY BOLESZKOWICE

z dnia 08.01.2024 r.

W sprawie: nieodpłatnego użyczenia nieruchomości stanowiących własność Gminy Boleszkowice.

 

Na podstawie art. 30 ust. 2 pkt. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 r., poz. 40), art. 13 ust. 1 i art. 28 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2023 r., poz. 344, ze zmianami),

Zarządzam, co następuje:

§ 1

Przeznaczam do nieodpłatnego użyczenia na czas nieokreślony, nieruchomość oznaczoną jako: cześć działki 269/2, 223 i 286/2 obręb Chlewice o ogólnej powierzchni 0,5471 ha z przeznaczeniem pod posadowienie specjalistycznego ogrodzenia ochronnego.

§ 2

Granice działek, o których mowa w § 1, określa załącznik do zarządzenia.

§ 3

Wykaz nieruchomości o których mowa § 1 podlega ogłoszeniu i podaniu do publicznej wiadomości przez okres 21 dni.

§ 4

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

Uzasadnienie

Przedmiotem niniejszego zarządzenia jest nieodpłatne użyczenie terenu określonego w zarządzeniu z przeznaczeniem pod montaż bariery przestrzennej tj. specjalistycznego ogrodzenia uniemożliwiającego przejście drapieżnikom stanowiącym głownie obce gatunki inwazyjne. Celem przedsięwzięcia jest ochrona przed wielokrotnie odnotowanym drapieżnictwem inwazyjnych gatunków obcych: szopa pracza i norki amerykańskiej na lęgach rodzimej ornitofauny z naturalnych wysp, których kluczowe zagęszczenie znajduje się na działce 272 obręb Chlewice. Brak ochrony tych wysp przed inwazyjnymi gatunkami obcymi skutkuje całkowitym pogromem piskląt wielu gatunków. Montaż bariery przestrzennej - specjalistycznego ogrodzenia, które swą konstrukcją uniemożliwia wtargnięcie drapieżnikom. Działkę 272 (prywatną, udostępnioną na cele ochrony przyrody) trudno jednak ogrodzić zgodnie z przebiegiem granic. Uniemożliwia to ukształtowanie terenu. Stąd konieczność udostępnienia wąskiego paska terenu o szerokości do maksymalnie 2 metrów wzdłuż granic (tylko tam gdzie poprowadzenie po granicy jest niemożliwe) by zainstalować to zabezpieczenie. 

Działanie to umożliwi ochronę prawnie chronionych i ginących gatunków jak: krwawodziób, brodziec piskliwy, czajka, kszyk, sieweczka rzeczna, rybitwa białoczelna i ostrygojad (choć w pobliżu znajdują się specjalne i bezpieczne wyspy pływające, z których licznie korzystają inne gatunki to wymienione ptaki mając biologię związaną z linią brzegową wody gniazdować na nich nie mogą). 

Problem jest na tyle powszechny i oceniony jako jednoznacznie destruktywny, iż państwa członkowskie UE wdrożyły w życie akty prawne dotyczące inwazyjnych gatunków obcych nakładając obowiązek przeciwdziałania. W Polsce mówi o tym obowiązku ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych (rozdział 5 art.21.1 na stronie 34, wyjaśnia obowiązki i właściciela/zarządcy terenu, na którym stwierdzono IGO) oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2022 r. w sprawie listy inwazyjnych gatunków obcych. Obowiązek ten w zasadniczej części spoczywa na właścicielu terenu.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Marcin Lazer 08-01-2024 14:42:14
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Marcin Lazer 08-01-2024
Ostatnia aktualizacja: Marcin Lazer 08-01-2024 14:44:14