Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Boleszkowice
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Uchwała Nr XXXIV/147/2005


UCHWAŁA Nr/ 147 /2005

RADY GMINY BOLESZKOWICE

z dnia 25 sierpnia 2005 r.

w sprawie utworzenia Parku Kulturowego Chwarszczany

Na podstawie art.18 ust.2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie Gminnym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, póz. 1591; z 2002 r. Nr 23 poz.220, Nr 62, póz. 558, Nr 113, póz. 984, Nr 153, póz. 1271, Nr 214, póz. 1806; z 2003 r. Nr 80. Póz. 717, Nr 162, póz. 1568;z2004r. Nr 102, póz. 1055, Nr 116, póz. 1203) oraz art. 16 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 23 lipca 2003r. O ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2003 r. Nr 162, póz. 1568, z 2004 r. Nr 96, póz. 959, Nr 238, póz. 2390) po zasięgnięciu opinii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Rada Gminy Boleszkowice uchwala co następuje:

ROZDZIAŁ l

Przepisy ogólne

§ 1. Tworzy się park kulturowy o nazwie „Park Kulturowy Chwarszczany"

1. Park kulturowy obejmuje obszar dawnego założenia komandorii templariuszy i joannitów, rozbudowanej w okresie nowożytnym w ramach folwarku domeny państwowej, z uwzględnieniem powiązanego z folwarkiem założenia młyńskiego oraz kuźnicy. Obszar parku kulturowego określono na załączniku graficznym nr 1A i 1B linią ciągłą koloru czerwonego.

2. Ochroną w ramach parku kulturowego obejmuje się:

1) Wartości krajobrazowe, ukonstytuowane przez dominantę architektoniczną w postaci bryły dawnej kaplicy templariuszy, zespół historycznej zabudowy folwarku, zespołu młyńskiego i kuźnicy, dziedziniec folwarczny i układ ciągów komunikacyjnych, z zachowanym częściowo brukiem, zorganizowaną zieleń oraz partie cieków wodnych;

2) Następujące zabytki architektury i budownictwa: a) kościół filialny p.w. św. Stanisława Kostki, wpisany do rej. zabytków pod nr 243/79; b) budynek mieszkalny z 1907 roku; c) obora z pół. XIX w.; d) obora z koń. XIX w.; e) stajnia z koń. XIX w.; f) młynówka z 1895 r..; g) młyn z ok. 1914 r.; h) kaszarnia z ok. 1914 r.; i) kuźnica z pocz. XIX w., oznaczone na załączniku mapowym nr 1B;

3) Ziemne warstwy kulturowe, ze szczególnym uwzględnieniem stanowiska archeologicznego nr 28 (AZP: 46-06/105), granice stanowiska archeologicznego zostały określone na załączniku mapowym nr 2;

4) Pomnikowe drzewa, historyczne nasadzenia wzdłuż ciągów komunikacyjnych oraz dawny park dworski w charakterze krajobrazowym, zlokalizowany w południowej partii założenia.

ROZDZIAŁ II

Sposób ochrony parku kulturowego

§ 2. Ochrona będzie prowadzona poprzez:

1) Utrzymanie i rewaloryzację historycznej kompozycji założenia, w tym: sytuowania poszczególnych obiektów budowlanych i innych komponentów założenia, historycznych linii zabudowy, gabarytów zabudowy, charakteru zabudowy.

2) Zachowanie i utrzymywanie w dobrym stanie technicznym istniejącej historycznej zabudowy: kościoła filialnego p.w. św. Stanisława Kostki, budynku mieszkalnego z 1907 roku, obory z pół. XIX w., obory z koń. XIX w., stajni z koń. XIX w., młynarzówki z 1895 r., młyna z ok. 1914 r, kaszarni z ok. 1914 r. i kuźnicy z pocz. XIX w., na warunkach określonych w przyszłym planie ochrony parku kulturowego.

3) Utrzymanie, konserwację i rewaloryzację historycznej, brukowanej nawierzchni dziedzińca oraz ciągów komunikacyjnych - na warunkach określonych w przyszłym planie ochrony parku kulturowego.

4) Utrzymanie i rewaloryzowanie drzew pomnikowych, z możliwością wprowadzania zadrzewień komponowanych, obsadzania cieków wodnych, granic nieruchomości i głównych ciągów komunikacyjnych drzewami lub krzewami- na warunkach określonych w przyszłym planie ochrony parku kulturowego.

5) Wprowadzenie zakazu stosowania tablic reklamowych wielkogabarytowych oraz ograniczenia stosowania tablic reklamowych na elewacjach budynków do reklam małogabarytowych, o tradycyjnej formie, materiale i liternictwie.

6) Wprowadzenie zakazu składowania oraz magazynowania śmieci i innych odpadów na terenie parku kulturowego, poza czasowym ich gromadzeniem, zgodnie z przepisami o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

7) Wprowadzenie zakazu realizacji nowych urządzeń infrastruktury technicznej nadziemnej, jak linie napowietrzne energetyczne niskiego, średniego i wysokiego napięcia, maszty i wieże radiolinii i telefonii komórkowej. Istniejąca infrastruktura napowietrzna docelowo powinna zostać przebudowana na wziemną.

8) Wprowadzenie zakazu dalszego wydzielania nieruchomości, a w przypadku nieruchomości istniejących, zakazu ich wygradzania za pomocą ogrodzeń, z wyłączeniem stosowania do tego celu żywopłotu lub zadrzewień komponowanych - na warunkach określonych w przyszłym planie ochrony parku kulturowego.

9) W przypadku lokalizacji nowych obiektów zaleca się stosowanie tradycyjnych gabarytów, wysokich standardów budowlano-wykończeniowych; spadków oraz pokrycia połaci dachowych w formie dachówki ceramicznej lub dachówki cementowej zakładkowej w kolorze cegiastym, a w przypadku dachów o niskim spadku: papy lub gontu papowego w kolorze czerwonym.

10) Na terenie parku kulturowego zaleca się wprowadzenie oświetlenia ciągów komunikacyjnych i docelowo oświetlenia architektury kaplicy, zgodnie z zaleceniami przedłożonymi przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków;

11) Na terenie parku kulturowego dopuszcza się wprowadzanie małej architektury oraz innych elementów zagospodarowania, użytecznych dla organizacji działalności rekreacyjnej i masowych imprez o charakterze historycznym.

12) Docelowe usunięcie zabudowy i elementów zagospodarowania niezgodnymi z charakterem zespołu, bądź wprowadzającymi dysharmonię w jego układzie przestrzennym.

13) Ustalenie na terenie parku kulturowego funkcji mieszkaniowych, turystycznych, rekreacyjnych (w tym organizacji festynów historycznych) oraz funkcji handlowo-usługowych o powierzchni nie wykraczającej poza tradycyjne, przy jednoczesnym wprowadzaniu zakazu lokalizacji funkcji o charakterze uciążliwym, w tym zwłaszcza przemysłowych oraz prowadzenia na dużą skalę działalności hodowlanej.

14) Wprowadzenie w obrębie parku kulturowego ograniczenia ruchu kołowego wyłącznie do obsługi ruchu turystycznego, rekreacji, w tym organizacji historycznych imprez masowych oraz położonych na tym terenie nieruchomości.

15) Ustalenie wymogu uzgadniania z wojewódzkim konserwatorem zabytków wszelkich zamierzeń inwestycyjnych związanych z budową nowych obiektów, pracami w obrębie istniejących obiektów i ogólnie - wpływających na stan i wygląd krajobrazu w granicach parku kulturowego.

16) Ustalenie wymogu uzyskania pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na wszelkie prace ziemne oraz zapewnienia dla tych prac ratowniczych badań archeologicznych w zakresie określonym w wydanym zezwoleniu.

ROZDZIAŁ III

Plan ochrony parku kulturowego

§ 3. „Plan ochrony parku kulturowego", jako projektowe i ekonomiczne uściślenie oraz uzupełnienie ogólnych ustaleń § 2 zostanie sporządzony przez Wójta Gminy Boleszkowice w porozumieniu z właścicielami nieruchomości na terenie parku kulturowego i zatwierdzony przez Radę Gminy Boleszkowice po uzgodnieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

1. Plan ochrony będzie stanowił wytyczne do zmiany w „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Boleszkowice".

2. Plan ochrony będzie stanowił wytyczne konserwatorskie i planistyczne dla opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w granicach Parku Kulturowego.

3. Plan ochrony, uzupełniony o inwentaryzacje, projekty budowlane, konserwatorskie oraz analizę ekonomiczną oraz wykonalności wraz z kosztorysami dla poszczególnych zadań- będzie podstawą do zgłoszenia wniosków o dofinansowanie z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej oraz programów operacyjnych Ministra Kultury.

ROZDZIAŁ IV

§ 4. Wójt Gminy Boleszkowice powoła Społeczną Radę Konsultacyjną pomocną w zarządzaniu parkiem kulturowym i określaniem kierunków jej zagospodarowania oraz zajmującą się opiniowaniem celowości podejmowanych działań.

1. W składzie rady znajdą się osoby o kierunkowym wykształceniu związanym z ochroną i opieką nad zabytkami, tj. archeolodzy, architekci i architekci krajobrazu, historycy sztuki.

2. Regulamin Rady zostanie zatwierdzony przez Radę Gminy Boieszkowice po konsultacjach z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

ROZDZIAŁ V

Ustalenia końcowe

§ 5. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Boleszkowice

§ 6. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego

UZASADNIENIE

Na obszarze w granicach parku kulturowego istniały dwie fazy osadnictwa pradziejowego, pierwsza z okresu schyłku epoki brązu i początku epoki żelaza około 500 p.n.e. i druga z okresu wpływów rzymskich z pierwszych wieków n.e. Pierwsza źródłowa wzmianka dotycząca Chwarszczan (Chvartsane) pochodzi z 1232 roku, kiedy to wielkopolski książę Władysław Odonicz przekazał zakonowi templariuszy tysiąc łanów w ziemi kostrzyńskiej z ośrodkiem zlokalizowanym w tej miejscowości, nad rzeką Myślą. Do czasu kasaty zakonu powstała tutaj jedna z najważniejszych placówek templariuszy na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Z zabudowy komandorii zachowała się kaplica, konsekrowana w 1280 roku, wzbogacona w pocz. XV wieku o unikalny zespół fresków. Najstarsze wzmianki na temat joannitów chwarszczańskich pochodzą z 1325 roku, w związku z dochodami z młyna na rzece Myśli. Zapewne istniała tutaj średniowieczna zabudowa złożona z tzw. wielkiej sali, czyli zeświecczonego kapitularza, a także zabudowy gospodarczej. Budowle te nie zachowały się do dzisiejszych czasów. W 1540 roku zespół został przejęty na potrzeby domeny państwowej, która istniała tutaj do czasów II wojny światowej. Z XIX wieku pochodzi część zachowanej zabudowy, a z przełomu XIX i XX wieku zespół młyński, funkcjonalnie i kompozycyjnie powiązany z założeniem folwarcznym.

Rozwój gospodarczy folwarku, a następnie, wykształconej w początku XIX wieku miejscowości związany był z uprawą ziemi i hodowlą zwierząt oraz w mniejszym zakresie z działalnością przemysłową (młynarstwem, gorzelnictwem). Zmiany gospodarcze jakie nastąpiły po transformacji ustrojowej w 1989 roku, stopniowo wyeliminowały dotychczasowe zajęcia mieszkańców, którzy pozostają bez pracy i starają się znaleźć zatrudnienie w sąsiednich ośrodkach miejskich.

Uwarunkowania historyczne oraz lokalizacja na terenie miejscowości dawnej kaplicy templariuszy, zespołu folwarcznego wraz z zespołem młyńskim i kuźnicą decydują o szczególnych wartościach architektoniczno-krajobrazowych. Zarazem aktualne uwarunkowania społeczno-gospodarcze spowodowały zainteresowanie mieszkańców , Chwarszczan i szerzej Gminy Boleszkowice, w kierunku obsługi ruchu turystycznego, w tym organizacji imprez masowych o profilu historycznym, rekreacji oraz handlu i drobnych usług.

W ostatnim czasie nastąpiły zmiany ustawowe w zakresie ochrony zabytków (ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami) wprowadzająca możliwość tworzenia parków kulturowych, co jest najkorzystniejszą w tym konkretnym przypadku formą ochrony zabytków nieruchomych, w tym krajobrazu kulturowego, ziemnych warstw kulturowych,

historycznej architektury i budownictwa.

Z tych powodów należało ustalić standardy estetyczne, obowiązujące na terenie parku kulturowego. Utworzenie Parku Kulturowego Chwarszczany, opracowanie planu jego ochrony oraz ptanu miejscowego zagospodarowania przestrzennego i projektów, związanych z jego urządzeniem i użytkowaniem- zapewni ochronę ziemnych warstw kulturowych, zabytkowego układu zabudowy, historycznej substancji budowlanej i zabytkowej zieleni oraz harmonijny rozwój miejscowości, a zarazem wpłynie pozytywnie na rozwój Gminy Boleszkowice.

Na walory kulturowe obszaru związanego z historycznym założeniem zakonnym w Chwarszczanach i potrzebę powołania parku kulturowego wskazano w publikacji „Krajobraz kulturowy Polski. Województwo Zachodniopomorskie" pod redakcją prof. Janusza Bogdanowskiego. Także w planie zagospodarowania przestrzennego województwa zachodniopomorskiego (uchwała Nr XXXII/334/02 Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego z dnia 26 czerwca 2002 r. uwzględniono utworzenia w Chwarszczanach parku kulturowego.

Gmina Boleszkowice ma aktualnie jeden z wyższych wskaźników bezrobocia w województwie. Utworzenie "Parku Kulturowego Chwarszczany" zaktywizuje jej mieszkańców i zapewni wielu bezrobotnym zatrudnienie przy robotach publicznych, związanych z jego realizacją. Poprawi to też wizerunek Gminy Boleszkowice oraz warunki życia jej mieszkańców, a w następstwie wpłynie na zwiększenie się ruchu turystycznego i dochodów z nim związanych. Uzasadnia to celowość podjętej uchwały o utworzeniu parku kulturowego.

Załączniki:

1 A. Plan orientacyjny z określeniem granic parku kulturowego w skali 1:5000.

1B. Plan sytuacyjny z określeniem granic parku kulturowego i oznaczeniem zabytków - skala 1:

25000.

2. Plan sytuacyjny z określeniem zasięgu stanowiska archeologicznego nr 28 w Chwarszczanach

-skala 1:1000

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Marcin Kozłowski 08-09-2005 09:16:25
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Marcin Kozłowski 08-09-2005
Ostatnia aktualizacja: Marcin Kozłowski 08-09-2005 09:16:25