Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Boleszkowice
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Projekt Uchwały Rady Gminy Boleszkowice w sprawie: zatwierdzenia " Planu Ochrony Parku Kulturowego Chwarszczany"


Projekt

UCHWAŁA Nr................/......../............

RADY GMINY BOLESZKOWICE

z dnia 28 stycznia 2010 r.

w sprawie : zatwierdzenia „Planu Ochrony Parku Kulturowego Chwarszczany”

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15, w związku z art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie Gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142 z poz. 1591: ze zmianami z 2002 r. Nr 23 poz.220 Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz.984, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz. 1806: z 2003 roku, Nr 80 poz.717, Nr 162 poz. 1568: z 2004 r., Nr 102 poz. 1055, Nr 116 poz. 1203, Nr 167, poz. 1759 z 2005r., Nr 172 poz. 1441, Nr 175, poz. 1457 z 2006 r., Nr 17 poz. 128, Nr181 poz. 1337 z 2007r., Nr 48 poz. 327, Nr 138 poz. 974, Nr 173 poz. 1218 z 2008 r., Nr 180 poz. 1111, Nr 223 poz. 1458 z 2009 r. , Nr 52 poz.420 oraz art. 16. ust. 3 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. O ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2003 r. Nr 162 poz. 1568 z 2004 r., Nr 96 poz. 959, Nr 238 poz. 2390 po zasięgnięciu opinii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Rada Gminy Boleszkowice uchwala co następuje:

Rozdział I

Przepisy ogólne

§1. Zatwierdza się „Plan Ochrony Parku Kulturowego Chwarszczany”

1. „Plan ochrony parku kulturowego” został sporządzony przez Wójta Gminy Boleszkowice w porozumieniu z właścicielami nieruchomości na terenie parku kulturowego i uzgodnieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i stanowi uzupełnienie Uchwały nr XXXIV/147/2005 (z póź. zmianami) o utworzeniu Parku Kulturowego Chwarszczany.

2. Plan ochrony stworzono w oparciu o ustawę o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dnia 23 lipca 2003 roku i wskazania zawarte w zaleceniach Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury z 6 października 2005 roku zawarte w opracowaniu „Zasady tworzenia i zarządzania dla parków kulturowych oraz sporządzania planów ich ochrony”.

3. Głównymi częściami składowymi Planu są:

1) Studia i analiza dla waloryzacji krajobrazu kulturowego i przyrodniczego,

2) Analiza SWOT. Diagnoza stanu zachowania krajobrazu kulturowego i przyrodniczego i prognoza szans i zagrożeń dla Parku Kulturowego Chwarszczany,

3) Ustalenia i wytyczne.

4. Integralną część planu stanowią załączniki mapowe nr 1-6, na których przedstawiono:

1) Mapa nr 1 - granicę parku kulturowego,

2) Mapa nr 2 - granicę parku kulturowego, stanowiska archeologicznego, obiekty kulturowe i przyrodnicze,

3) Mapa nr 3 - strukturę własności na terenie parku kulturowego,

4) Mapa nr 4 - strefy ochrony konserwatorskiej,

5) Mapa nr 5 - stanowisko archeologiczne nr 28 (AZP: 46-06/105) z podziałem na strefy ochrony archeologicznej

6) Mapa nr 6 - z granicą parku kulturowego, obiektami kulturowymi i przyrodniczymi (zieleń komponowana) oraz wskazaniami planistycznymi.

5. Plan ochrony stanowi wytyczne do zmiany w „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Boleszkowice”.

6. Plan ochrony stanowi wytyczne konserwatorskie i planistyczne dla opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w granicach parku kulturowego.

Rozdział II

Plan ochrony Parku Kulturowego Chwarszczany - wytyczne do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

§2. Ochrona i zagospodarowanie parku kulturowego będą prowadzone poprzez:

1. Ustalenie skorygowanych w Planie granic parku kulturowego z umieszczeniem w terenie tablic informacyjnych (Park Kulturowy Chwarszczany) przy wjazdach na obszar Parku, także na szlaku wodnym w strefie brzegowej rzeki Myśli.

1) Przy wskazaniu granicy i określeniu układu przestrzennego parku kulturowego przyjęto następujące założenia:

- Na wskazanym obszarze zlokalizowany jest zespół podworski oraz zespół młyński z otoczeniem połączonym doliną rzeki Myśli i otaczającymi terenami łąk - tworzący kompozycję krajobrazową z czytelnie zachowanymi elementami.

- Przy korekcie i uszczegółowieniu granic obszaru Parku uwzględniono zasięgi przestrzenne terenów tworzących jego otoczenie (system ochrony przyrody i krajobrazu).

2) Granica parku po korekcie (załączniki mapowe nr 1, 2) i uszczegółowieniu przebiega następująco:

- po stronie północnej północną krawędzią kanału (dz. nr 44) odchodzącego od nurtu rzeki Myśli w kierunku wschodnim do krawędzi jezdni drogi wojewódzkiej nr 27,

- po stronie wschodniej krawędzią drogi wojewódzkiej nr 27 do skrzyżowania z drogą krajowa nr 31,

- po stronie południowej krawędzią drogi krajowej nr 31 do przeprawy mostowej (pierwszy most), a następnie krawędzią brzegu bocznego nurtu rzeki Myśli do zbiegu z nurtem głównym poniżej „wyspy młyńskiej”; w tym miejscu granica parku przekracza rzekę,

- po stronie zachodniej krawędzią brzegu głównego nurtu rzeki Myśli do miejsca rozdzielenia głównego nurtu powyżej „wyspy młyńskiej”; w tym miejscu granica parku przekracza rzekę i przebiega dalej krawędzią brzegu bocznego nurtu rzeki do ujścia kanału wyznaczającego granice północną.

2. Wprowadzenie i funkcjonowanie ustaleń planistycznych (załączniki mapowe nr 4, 5, 6) dotyczących stref ochrony konserwatorskiej (A, B), ochrony ekspozycji (E1, E2), ochrony krajobrazu (K), ochrony archeologicznej (W1, W2, W3), stref zagospodarowania (I, II), a w szczególności poprzez:

1) Utrzymanie i rewaloryzację historycznej kompozycji założenia, w tym: sytuowania poszczególnych obiektów budowlanych i innych komponentów założenia, historycznych linii zabudowy, gabarytów zabudowy i jego charakteru, a w przypadku lokalizacji nowych obiektów budowlanych stosowanie tradycyjnych gabarytów, wysokich standardów budowlano-wykończeniowych; spadków oraz pokrycia połaci dachowych w formie dachówki ceramicznej lub dachówki cementowej zakładkowej w kolorze ceglastym, a w przypadku dachów o niskim spadku: papy lub gontu papowego w kolorze czerwonym.

2) Zachowanie i utrzymywanie w dobrym stanie technicznym istniejącej historycznej zabudowy (załącznik mapowy nr 2):

- kościoła filialnego pw. św. Stanisława Kostki (nr 1),

- budynku mieszkalnego przy kościele z około 1900 roku (nr 2),

- obory z drugiej połowy XIX wieku (nr 3),

- budynku gospodarczego z przełomu XIX/XX wieku (nr 4),

- obory z przełomu XIX/XX wieku (nr 5),

- obory z drugiej połowy XIX wieku (nr 6),

- budynku kuźni z pierwszej połowy XIX wieku (nr 7),

- domu młynarza z 1895 roku (nr 8),

- kaszarni z około 1900 roku (nr 9),

- budynku młyna z turbinownią z około 1900 roku (nr 10).

3) Utrzymanie i rewaloryzację historycznej nawierzchni dziedzińca oraz pełne odtworzenie historycznych ciągów komunikacyjnych zgodnie z wskazaniami Planu.

4) Utrzymanie i rewaloryzowanie historycznego założenia parkowego, drzew pomnikowych, z możliwością wprowadzania zadrzewień komponowanych (załącznik mapowy nr 6) oraz utrzymanie wartości krajobrazowych i przyrodniczych doliny rzeki Myśli w nawiązaniu do wskazań zawartych w opracowaniu dotyczącym Obszaru Chronionego Krajobrazu „A” Dębno-Gorzów.

5) Wprowadzenie ogólnego zakazu stosowania wielkogabarytowych tablic reklamowych z możliwością czasowej ekspozycji reklam sponsorów parku kulturowego w miejscach do tego wyznaczonych. Ograniczenia stosowania tablic reklamowych na elewacjach budynków do reklam małogabarytowych, o tradycyjnej formie, materiale i liternictwie z możliwością czasowej ekspozycji reklam sponsorów parku kulturowego w miejscach do tego wyznaczonych.

6) Wprowadzenie zakazu składowania oraz magazynowania śmieci i innych odpadów na terenie parku kulturowego, poza czasowym ich gromadzeniem, zgodnie z przepisami o utrzymaniu czystości i porządku w gminie.

7) Wykonanie sieci kanalizacji sanitarnej w obrębie Parku.

8) Wprowadzenie zakazu realizacji nowych urządzeń infrastruktury technicznej nadziemnej, jak linie napowietrzne energetyczne niskiego, średniego i wysokiego napięcia, maszty i wieże radiolinii i telefonii komórkowej. Istniejąca infrastruktura napowietrzna powinna zostać przebudowana na wziemną.

9) Wprowadzenie zakazu wygradzania nieruchomości bez konsultacji i uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków odnośnie formy ogrodzenia z wyłączeniem stosowania do tego celu żywopłotu liściastego.

10) Wprowadzenie oświetlenia ciągów komunikacyjnych i oświetlenia architektury kaplicy, po konsultacji i uzgodnieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

11) Wprowadzanie elementów małej architektury oraz innych elementów zagospodarowania użytecznych dla ochrony i rozwoju parku kulturowego, w tym działalności rekreacyjnej i masowych imprez o charakterze edukacyjno-historycznym.

12) Docelowe usunięcie zabudowy i elementów zagospodarowania niezgodnych z charakterem zespołu, bądź wprowadzających dysharmonię w jego układzie przestrzennym.

13) Ustalenie na terenie parku kulturowego funkcji mieszkaniowych, turystycznych, rekreacyjnych, funkcji handlowo-usługowych w oparciu o założenia planistyczne (załączniki mapowe nr 4, 5, 6) o powierzchni nie wykraczającej poza tradycyjne, przy jednoczesnym wprowadzaniu zakazu lokalizacji funkcji o charakterze uciążliwym, w tym zwłaszcza przemysłowych oraz prowadzenia na dużą skalę działalności hodowlanej.

14) Wprowadzenie w obrębie parku kulturowego ograniczenia ruchu kołowego wyłącznie do obsługi ruchu turystycznego (z wyłączeniem odcinka drogi krajowej nr 31 przecinającej obszar tzw. wyspy młyńskiej), rekreacji, w tym organizacji historycznych imprez masowych oraz położonych na tym terenie nieruchomości.

15) Ustalenie wymogu uzgadniania z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków wszelkich zamierzeń inwestycyjnych związanych z budową nowych obiektów, pracami w obrębie istniejących obiektów i innych wpływających na stan i wygląd krajobrazu w granicach parku kulturowego zgodnie z wskazaniami dotyczącymi stref ochrony (załączniki mapowe nr 4, 5).

16) Ustalenie wymogu uzyskania pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na wszelkie prace ziemne oraz zapewnienia dla tych prac ratowniczych badań archeologicznych w zakresie określonym w wydanym zezwoleniu zgodnie z wskazaniami dotyczącymi stref ochrony (załącznik mapowy nr 5).

3. Z uwagi na wartości historyczne i krajobrazowe Parku (dominanta architektoniczna kaplicy zakonnej) wprowadzenie w pasie do dwustu metrów od granicy Parku ograniczeń dotyczących charakteru i formy zabudowy, a w szczególności ustalenia zakazu wznoszenia budynków wielopiętrowych, masztów, wież etc. wprowadzających dysharmonie krajobrazową w stosunku do dominanty kościoła pw. św. Stanisława Kostki, a w przypadku wznoszenia nowych obiektów budowlanych stosowanie tradycyjnych gabarytów, wysokich standardów budowlano-wykończeniowych.

4. Objęcie ochroną i zakazem zabudowy terenu wyniesienia (działka nr 195/2 przy drodze krajowej nr 31) posiadającego wartość historyczną jako obszar Wzgórza Szubienicznego i krajobrazową jako punkt widokowy na teren dawnego dworu zakonnego i kaplicę.

Rozdział III

Ustalenia końcowe

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Boleszkowice

§ 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

Załączniki mapowe

1) Mapa nr 1 - Granica parku kulturowego,

2) Mapa nr 2 - Granica parku kulturowego, stanowiska archeologicznego, obiekty kulturowe i przyrodnicze,

3) Mapa nr 3 - Struktura własności na terenie parku kulturowego,

4) Mapa nr 4 - Strefy ochrony konserwatorskiej,

5) Mapa nr 5 - Stanowisko archeologiczne nr 28 (AZP: 46-06/105) z podziałem na strefy ochrony archeologicznej

6) Mapa nr 6 - Granica parku kulturowego, obiekty kulturowe i przyrodnicze (zieleń komponowana) oraz wskazania planistyczne.

 

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 plan_ochrony_parku_kulturowego_(wersja_paAodziernik_2009_z_poprawkami).pdf (PDF, 380.89Kb) 2010-01-21 09:52:32 939 razy
2 PKChwarszczany1.jpg (JPG, 222.40Kb) 2010-01-21 09:52:32 745 razy
3 PKChwarszczany2.jpg (JPG, 365.44Kb) 2010-01-21 09:52:32 751 razy
4 PKChwarszczany4.jpg (JPG, 327.12Kb) 2010-01-21 09:52:32 628 razy
5 PKChwarszczany3.jpg (JPG, 327.15Kb) 2010-01-21 09:52:32 717 razy
6 PKChwarszczany5.jpg (JPG, 310.49Kb) 2010-01-21 09:52:32 629 razy
7 PKChwarszczany6.jpg (JPG, 1.18Mb) 2010-01-21 09:52:32 630 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Krzysztof Fira 21-01-2010 09:52:32
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Krzysztof Fira 07-01-2010
Ostatnia aktualizacja: Krzysztof Fira 15-03-2010 07:57:55