Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Boleszkowice
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Uchwała nr III/19/2006


UCHWAŁA Nr III/19/2006

RADY GMINY W BOLESZKOWICACH

z dnia 28 grudnia 2006 roku

w sprawie: planów restrukturyzacji Komendy Powiatowej i Jednostek Ratowniczo

- Gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej.

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 i ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r. Nr 142 poz. 1591 ze zmianami z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz.558, Nr113, poz.153, poz.1271, Nr214, poz. 1806, z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568, z 2004 r. Nr 102, poz.1055, Nr 116, poz. 1203, z 2005r. Nr 175, poz. 1457, z 2006r. Nr 17, poz. 128 / Rada Gminy w Boleszkowicach-

Uchwala co następuje :

§ 1. 1. Rada Gminy w Boleszkowicach wyraża głębokie zaniepokojenie projektem zmiany struktury organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej na terenie Powiatu Myśliborskiego.

2. Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców gminy apelujemy o zapewnienie możliwości funkcjonowania na terenie Powiatu dwóch jednostek ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej w Myśliborzu i w Dębnie.

3. Pełna treść stanowiska Rady Gminy w Boleszkowicach w kwestii planów restrukturyzacji Komendy Powiatowej i Jednostek Ratowniczo - Gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej ujęta została w załączniku do niniejszej uchwały.

§ 2. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Załącznik

do uchwały Nr III/19/2006

Rady Gminy Boleszkowice

z dnia 28 grudnia 2006 roku

Stanowisko Rady Gminy Boleszkowice

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 lipca 2006 r. w sprawie ramowej organizacji komendy wojewódzkiej i powiatowej (miejskiej) Państwowej Straży Pożarnej przystąpiono w poszczególnych województwach do zmian w strukturze organizacyjnej jednostek. Pociąga to za sobą zmiany w wielkości etatów. Wiadomo nam, że ideą tych zmian jest skierowanie dodatkowych etatów do komend powiatowych dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa lokalnych społeczności. Takie działania podjęto np. w województwie lubuskim i wielkopolskim i w odniesieniu do nich można stwierdzić, że pokrywają się one zarówno z oczekiwaniami społeczeństwa, jak i opiniami najbardziej zainteresowanych - czyli strażaków. Natomiast działania podejmowane w województwie zachodniopomorskim budzą nasze najwyższe zaniepokojenie ­odbiegają bowiem, w naszym przekonaniu, od treści w/w Rozporządzenia oraz nie przystają do działań podejmowanych w ościennych województwach.

1. W § 6 Rozporządzenia znajduje się zapis, iż "przy naliczaniu etatów strażaków dla komend wojewódzkich i powiatowych (miejskich) dąży się do osiągnięcia na obszarze województwa 1 etatu strażaka na 1000 stałych mieszkańców w województwie". Z posiadanych informacji wynika, iż w województwie zachodniopomorskim komendant wojewódzki przyjął powyższy wskaźnik dla obszaru powiatu. W efekcie, stosowanie tego wskaźnika w odniesieniu jedynie do obszaru powiatu myśliborskiego, jest dla naszych jednostek - w Dębnie i w Myśliborzu­ niekorzystne. Powstaje bowiem złudne wrażenie nadmiernej liczby zatrudnionych na etatach strażaków. Natomiast w skali całego województwa zjawisko przekroczenia poziomu etatów nie występuje.

Konsekwencją stosowania wskaźnika jedynie w odniesieniu do powiatu stało się zalecenie dla Komendy Powiatowej PSP w Myśliborzu zredukowania liczby etatów o 3. Natomiast skutek dla jednostki PSP w Dębnie to redukcja aż o 6 etatów i obniżenie statusu do poziomu posterunku.

Nieodzowne jest podkreślenie, iż jeszcze w okresie przynależności gmin wchodzących obecnie w skład powiatu myśliborskiego do woj. gorzowskiego, ale już po rozpoczęciu eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu ziemnego Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie zakładała konieczność zwiększenia stanu etatowego JRG w Dębnie oraz dosprzętowienia JRG w Myśliborzu.

2. Uważamy, iż niezbędnym jest zachowanie funkcjonowania na terenie powiatu myśliborskiego 2 jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP - w Dębnie i w Myśliborzu. Specyfika powiatu myśliborskiego w pełni uzasadnia funkcjonowanie i rozwój dwóch wspomnianych jednostek. Przemawiają za tym w szczególności:

- liczba mieszkańców,

- liczba zdarzeń,

- liczba podmiotów gospodarczych,

- układ ciągów komunikacyjnych,

- zagrożenie powodziowe.

Szczególnego podkreślenia wymaga fakt prowadzenia na terenie gminy Dębno działalności wydobywczej ropy naftowej i gazu ziemnego przez zielonogórski oddział Polskiego Górnictwa Nafty i Gazu. Na jego terenie znajdują się potężnej objętości zbiorniki ropy naftowej. Na terenie gminy występuje 36 odwiertów i ok. 180 km sieci rurociągów.

Pozyskane surowce są następnie przesyłane - gazociągiem do Elektrociepłowni Gorzów, linią kolejową do Kostrzyna oraz przy wykorzystaniu transportu kołowego. Zagrożenie erupcją, awariami, pożarami i innego rodzaju zdarzeniami jest określane jako duże, a ewentualne konsekwencje dla mieszkańców gminy takich katastrof należy określić jako szczególnie poważne.

Tego typu zdarzenia miały miejsce - największe - w 1997 r. (erupcja na wiertni w Różańsku), w 2003 r. (rozszczelnienie gazociągu i pożar urządzeń w strefie przyodwiertowej - odwiert "Buszewo 13") oraz szereg innych.

Natomiast w granicach miasta Barlinek zlokalizowany jest drugi duży zakład zajmujący się transportem, magazynowaniem i napełnianiem butli propanem - butanem, umiejscowienie tego zakładu oraz nasilenie ruchu cystern z gazem i pojazdów przewożących butle po drogach powiatu stanowi poważne i realne zagrożenie. Tego typu podmioty gospodarcze są określane mianem „zakładów dużego ryzyka”.

Na terenie powiatu myśliborskiego rocznie odnotowuje się ponad 1000 zdarzeń, które wymagają interwencji zawodowych jednostek straży pożarnej.

Strażacy JRG Dębno, od początku 2006 r. do dnia dzisiejszego, wyjeżdżali do następujących zdarzeń: 216 pożarów, 47 wypadków drogowych i 275 tzw. "miejscowych zagrożeń". W porównaniu do ościennych jednostek, jest to dość znaczna liczba zdarzeń.

Należy wziąć pod uwagę, iż w odległości 12 km od Dębna, już na terenie gminy Mieszkowice, należącej do powiatu gryfińskiego, znajduje się jeszcze jeden ośrodek wydobywczy ropy naftowej i gazu oraz punkt spedycyjny. Jest oczywiste, że w sytuacji wymagającej natychmiastowej reakcji najlepsze ku temu warunki posiadałaby jednostka w Dębnie. Jednostka PSP w Gryfinie jest oddalona od tego rejonu aż o 60 km.

3. Funkcjonowanie na terenie powiatu myśliborskiego dwóch jednostek ratowniczo-gaśniczych wynika z faktu, iż do 1975 r. Dębno było siedzibą powiatu chojeńskiego. Również w istniejących granicach administracyjnych, jednostka ratowniczo-gaśnicza PSP w Dębnie byłaby realnie najlepszym gwarantem zachowania bezpieczeństwa na obszarze południowych gmin obecnego powiatu gryfińskiego. Planowana reorganizacja ograniczy możliwości utrzymania pożądanego stopnia zabezpieczenia tego terenu, ale również - co dla nas jest niezmiernie ważne - w konsekwencji także i terenu powiatu, w tym i miasta Barlinek.

Rozumiemy, iż stosowanie wszelkiego rodzaju wskaźników metod niosących za sobą określone decyzje jest najłatwiejsze przy stosowaniu kryterium podziału administracyjnego. Nie jest to jednak, wobec złożoności zjawisk i odmienności poszczególnych jednostek administracyjnych, metodą, którą można by uznać za optymalną.

Mam nadzieję, iż przy podejmowaniu decyzji w podnoszonej sprawie możliwe będzie uwzględnienie okoliczności, iż sprawy funkcjonowania straży pożarnej znajdują się w centrum zainteresowania nie tylko samorządu powiatowego, ale i gminnego.

Chlubną tradycją władz samorządowych gminy Boleszkowice na przestrzeni czterech kadencji w latach 1990-2006 było zapewnianie optymalnych warunków dla działalności nie tylko Ochotniczych Straży Pożarnych, ale też wspieranie w znaczącym stopniu funkcjonowania Państwowej Straży Pożarnej.

Wobec powyższego, ewentualna decyzja o sprowadzeniu jednostki w Dębnie do statusu posterunku, nie spełniałaby w ocenie mieszkańców powiatu myśliborskiego, działających na naszym terenie instytucji i organizacji, wymogów merytorycznych. Zostałaby ona odebrana jako decyzja niesłuszna i krzywdząca. Zwiększyłaby ona poczucie zagrożenia nie tylko pożarowego, ale i zdarzeniami mającymi związek z eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz ich transportem - kolejowym i drogowym ­na terenie gminy.

3

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Marcin Kozłowski 05-01-2007 12:33:24
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Marcin Kozłowski 05-01-2007
Ostatnia aktualizacja: Marcin Kozłowski 05-01-2007 12:33:24