Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Boleszkowice
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Uchwała nr XLVII/207/2006


Uchwała Nr XLVII/207/2006

Rady Gminy w Boleszkowicach

z dnia 28 września 2006 r.

W sprawie: ustalenia programu świetlicy opiekuńczo - wychowawczej z pracą

socjoterapeutyczną

Na podstawie art. 18 ust.1 pkt.15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku, o samorządzie gminnym /tekst jednolity z 2001 roku Dz. U Nr 142, poz 1591 z późn. zmianami/ i art.90 u ust.4 pkt.2 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty /Dz. U z 2004 r. Nr 256, poz.2572 z późn. zmianami/ oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie szczegółowych warunków dofinansowania regionalnych lub lokalnych programów wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży w 2006 r., warunków, jakie muszą spełniać te programy, podmiotów dokonujących oceny programów oraz sposobu i trybu wyboru programów, którym zostanie udzielone dofinansowanie, Rada Gminy w Boleszkowicach.

Uchwala, co następuje:

§1

Ustala się program dla działania świetlicy opiekuńczo - wychowawczej z pracą socjoterapeutyczną przy Szkole Podstawowej i Publicznym Gimnazjum w Boleszkowicach.

Postanowienia wstępne

§2

Świetlica opiekuńczo - wychowawcza z pracą socjoterapeutyczną w wyniku swojej działalności jest placówką wspierającą rozwój dziecka. Świetlica wychodzi naprzeciw potrzebom dzieci, zwłaszcza z rodzin patologicznych czy rodzin o niskich dochodach, umożliwiając im spędzanie czasu po lekcjach. Wychowawcy pomagają również dzieciom w odrabianiu prac domowych, wyrównywaniu braków edukacyjnych. Zajęcia umożliwiają również rozwój zainteresowań, uwierzenie w siebie i własne możliwości, odnalezienie się w społeczności uczniowskiej i lokalnej.

Program świetlicy opiekuńczo - wychowawczej z pracą socjoterapeutyczną jest nastawiony na wszechstronny rozwój osobowości wychowanka oraz korektę dysfunkcyjnych zachowań i postaw. Ma służyć pomocą w integralnym wychowaniu dzieci i młodzieży.

Cele świetlicy

§3

Celem świetlicy jest działalność profilaktyczna w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii, zapewnienie opieki wychowawczej dla uczestników zajęć i wspieranie wszechstronnego rozwoju wychowanków poprzez wzmacnianie osobowości młodych ludzi, realizację celów edukacyjnych i rozwojowych.

Prowadzone zajęcia w świetlicy opiekuńczo - wychowawczej z pracą socjoterapeutyczną w szczególności mają na celu realizację:

a) celów rozwojowych (zaspokojenie potrzeby bezpieczeństwa, miłości, akceptacji, indywidualnych zainteresowań, przynależności do grupy, bycia ważnym, aktywności ruchowej, współdziałania z rówieśnikami, twórczości, określenia własnej tożsamości, autonomii, poczucia własnej wartości, i in.). Cele rozwojowe wiążą się ściśle z wiekiem uczestników zajęć i powinny uwzględniać zaspokajanie ich podstawowych potrzeb, rozwijanie indywidualnych zainteresowań oraz podejmować ważne dla określonej grupy wiekowej zagadnienia.

b) celów edukacyjnych (rozwijanie pożądanych sposobów zachowań, kształtowanie umiejętności radzenia sobie ze stresem, z agresją, nieśmiałością, umiejętności poprawnej komunikacji, zachowania, rozwijanie twórczości, zainteresowań, pożądanych sposobów rozładowywania napięcia emocjonalnego, zapoznanie z mechanizmami uzależnień). Cele edukacyjne wspomagają również proces nabywania wiedzy z przedmiotów takich jak: język polski, język angielski, matematyka.

c) celów terapeutycznych (rozładowywanie napięć emocjonalnych, dostarczanie pozytywnych wzorów zachowań, umożliwianie wykorzystania konstruktywnych sposobów postępowania, sprzyjanie, dostarczanie doświadczeń korygujących treści urazowe związane z myśleniem o świecie). Istota socjoterapii polega głównie na realizacji celów terapeutycznych, które mają sprzyjać odreagowaniu napięć emocjonalnych oraz dostarczyć doświadczeń korekcyjnych, przeciwstawnych do treści doświadczeń urazowych. Terapeutyczna rola zajęć grupowych polega - przy pomocy odpowiednio dobranych ćwiczeń, zabaw - na organizowaniu takich sytuacji, które dostarczą dziecku nowych doświadczeń przeciwstawnych do doświadczeń urazowych i pozwolą wyćwiczyć i wypróbować w bezpiecznych warunkach nowe sposoby zachowania.

Zadania świetlicy

§4

  • Organizowanie opieki po zajęciach szkolnych.

  • Pomoc w nauce i odrabianiu zadań domowych, co pozwala na zminimalizowanie trudności uczniów związanych z niepowodzeniami szkolnymi.

  • Rozwijanie aspiracji życiowych wychowanków w duchu chrześcijańskiego humanizmu.

  • Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień wychowanków, w tym twórczości artystycznej.

  • Organizowanie aktywnego wypoczynku, w szczególności podczas przerw w wypełnianiu obowiązku szkolnego.

  • Wytwarzanie klimatu sprzyjającego powstawaniu emocjonalnych więzi wśród wychowanków - uczenie efektywnej komunikacji interpersonalnej.

  • Pomoc psychologiczno-pedagogiczną, a w szczególności wypełnianie pustki emocjonalnej.

  • Wskazywanie metod i technik w samodzielnym rozwiązywaniu i pokonywaniu wewnętrznych konfliktów emocjonalnych, konfliktów w rodzinie, środowisku szkolnym i rówieśniczym.

  • Kształtowanie indywidualnej drogi rozwoju osobowości i postaw sprzyjających dokonywaniu korzystnych wyborów życiowych.

  • Zapewnienie możliwości spożywania napoju i posiłku.

Metody pracy

§5

Stosowane w trakcie zajęć metody pracy to formy ustrukturalizowanych sytuacji, przybierających postać gier, zabaw, inscenizacji oraz rysunku psychologicznego dostosowane do umiejętności i aktywności dzieci. Doświadczenia społeczne zaaranżowane w grupie, są okazją do uczenia dzieci pozytywnego patrzenia na siebie, na swoje życie i otoczenie. Każde dziecko ma możliwość opowiedzenia o swoich przeżyciach i uczuciach. Poprzez tworzenie klimatu zaufania i poczucia bezpieczeństwa obniża się u dzieci poziom lęku i niepokoju. Najczęściej wykorzystywane metody to: rundka, burza mózgów, techniki plastyczne, inscenizacyjne, drama, zabawa. Obowiązuje zasada dobrowolności uczestnictwa w zajęciach, w związku z tym zajęcia są dla dzieci szczególnie atrakcyjne. Stałym elementem zajęć jest krąg. Siedzenie w kręgu umożliwia wszystkim uczestnikom bezpośredni kontakt wzrokowy, sprzyja nawiązaniu kontaktu emocjonalnego, wyrównuje pozycje społeczne i zmniejsza dystans między prowadzącymi a uczestnikami

Formy działania

§6

  • Socjoterapia (grupy terapeutyczne prowadzone przez psychologa)

  • Zajęcia plastyczne

  • Zajęcia komputerowe

  • Zajęcia sportowe

  • Zajęcia taneczno-muzyczne

  • Pomoc w nauce (język polski, matematyka, język angielski)

  • Grupa wsparcia z udziałem zdolnej młodzieży

Kadra realizująca zadania

§7

  • Pedagog - mgr pedagogiki: Beata Stankiewicz, Jolanta Gajewska, Grażyna Wiarus, Łukasz Kozłowski

  • Psycholog - mgr psychologii Iwona Kuka-Kowalska

  • Nauczyciele języka polskiego - mgr filologii polskiej: Małgorzata Szczepanik, Sylwia Łaskarzewska - Pacewicz

  • Nauczyciel języka angielskiego - licencjat j. angielski Izabela Sawicka

  • Nauczyciele matematyki - mgr matematyki: Sabina Getman, Alina Koperwas.

Uczestnicy programu

§8

Programem objęci są uczniowie Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Boleszkowicach z rodzin o niskich dochodach i rodzin patologicznych:

  • Dzieci z zaburzeniami: zachowania, nadpobudliwości, zahamowania

  • Dzieci z niektórymi zaburzeniami emocjonalnymi

  • Dzieci i młodzież zaniedbane wychowawczo i dydaktycznie

  • Dzieci i młodzież z rodzin dysfunkcyjnych

Wychowankowie objęci programem zorganizowani są w trzech grupach wiekowych liczących nie więcej niż 10 osób:

  • I grupa dzieci w wieku 7 - 10 lat

  • II grupa dzieci w wieku 11 - 13 lat

  • III grupa dzieci w wieku 14 - 16 lat

Zakres działań

§9

Działalność świetlicy ukierunkowana jest na wyrównanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży. Świetlica poprzez swoje zadania stara się kształtować te cechy osobowości i charakteru dziecka oraz te dyspozycje i funkcje psychofizyczne, dzięki którym możliwe jest osiągnięcie przez dziecko optymalnego dla siebie poziomu rozwoju. Poznawanie przez dzieci i młodzież różnorodnych zagadnień pozwalających im lepiej funkcjonować społecznie, lepiej radzić sobie z problemami.

Świetlica czynna jest pięć razy w tygodniu:

    • od poniedziałku do piątku w godzinach od 16.00 do 18.00

    • w czasie godzin pracy świetlicy realizowana jest pomoc w nauce, a w szczególności konsultacje z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, oraz konsultacje i zajęcia terapeutyczne.

Harmonogram zajęć

§10

Poniedziałek - Szkoła Podstawowa - konsultacje z matematyki,

- Gimnazjum - konsultacje z języka angielskiego

- prace plastyczne i techniczne rozwijające formy ekspresji manualnej, zabawy

konstrukcyjne, malowanie farbami, kolorowanie, wydzieranie i inne

Wtorek - Szkoła Podstawowa - konsultacje z języka polskiego

- Gimnazjum - konsultacje z matematyki

- zajęcia sportowe zaspakajające potrzebę ruchu, formy ekspresji ruchowej, gry i zabawy sportowe, ćwiczenia gimnastyczne

Środa - Szkoła Podstawowa - konsultacje z języka angielskiego

- Gimnazjum - konsultacje z języka polskiego

- zajęcia taneczno - muzyczne ćwiczące umiejętność zapamiętywania tekstów piosenek, układu choreograficznego

Czwartek - Szkoła Podstawowa i Gimnazjum - konsultacje z psychologiem, - socjoterapia w grupach terapeutycznych dla dzieci mających problem z funkcjonowaniem społecznym

Piątek - Szkoła Podstawowa i Gimnazjum - zajęcia komputerowe zapoznające wychowanków z różnymi możliwościami wykorzystywania komputera, programów multimedialnych, Internetu

Codziennie prowadzone są zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze. Jest to forma pomocy, dzięki której wychowankowie otrzymują pomoc w odrabianiu prac domowych z różnych przedmiotów, wyrównywaniu braków, powtarzaniu i utrwalaniu części programowych sprawiających szczególne trudności. Tygodniowy harmonogram zajęć może być modyfikowany w zależności od potrzeb bieżących wychowanków, ponieważ zajęcia w świetlicy powinny uwzględniać spontaniczność dzieci i młodzieży oraz potrzeby wynikające z chwili.

Rezultaty podjętych działań

§11

  • zorganizowanie dzieciom zaniedbanych wychowawczo zajęć dających im poczucie bezpieczeństwa

  • oddziaływania terapeutyczne łagodzą szkody psychiczne dzieci związane z nadużywaniem alkoholu przez dorosłych i niewydolnością wychowawczą rodziców

  • dożywienie dziecka głodnego

  • zapewnienie dzieciom warunków do nadrobienia zaległości w nauce szkolnej i osiągnięcia przez nich sukcesu

  • zmniejszenie popytu na środki uzależniające poprzez trwanie w abstynencji młodych ludzi

  • zwiększenie umiejętności psychospołecznych dzieci i młodzieży sprzyjających wyborowi zdrowego stylu życia

  • umiejętność samodzielnego rozwiązywania wewnętrznych konfliktów emocjonalnych, konfliktów w rodzinie, środowisku szkolnym i rówieśniczym

  • twórcze przystosowanie wychowanka do przestrzegania norm społecznych i funkcjonowanie w określonych rolach społecznych

  • powstanie emocjonalnej więzi wśród wychowanków - efektywna komunikacja interpersonalna

Postanowienia końcowe

§12

Program obowiązuje od 04 września 2006 r. do 08 grudnia 2006 r.

§13

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Boleszkowice.

§14

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Marcin Kozłowski 18-10-2006 11:12:07
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Marcin Kozłowski 18-10-2006
Ostatnia aktualizacja: Marcin Kozłowski 18-10-2006 11:12:07