Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Boleszkowice
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Uchwała Nr XVIII/125


U C H W A Ł A Nr XXVIII/125/2005

Rady Gminy w Boleszkowicach

z dnia 31 marca 2005 r.r.

w sprawie zatwierdzenia planu rozwoju miejscowości Reczyce na lata 2005 - 2015

Na podstawie art. 18 ust.2 pkt 9 lit.”a” i art.30 ust.2 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku - o samorządzie gminnym /tekst jednolity z 2001 roku Dz. U. Nr 142, poz.1591 zmiany z 2002 roku Nr 23, poz.220, Nr 62, poz.558, Nr 113, poz.984, Nr 153, poz.1271, Nr 214, poz.1806, z 2003 roku Nr 80, poz.717, Nr 162, poz.1568, z 2004 r. Nr 102, poz.1055, Nr 116, poz.1203

Rada Gminy w Boleszkowicach

Uchwala co następuje

§ 1

Zatwierdza plan rozwoju miejscowości Reczyce na lata 2005 - 2015 jak w załączniku Nr 1 do

niniejszej uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Boleszkowice

§ 3

Uchwała uchodzi w życie z dniem podjęcia.

Załącznik Nr 1 do

Uchwały RGBoleszkowice

Nr XVIII/125 z dnia 31.03.2005r

PLAN ROZWOJU MIEJSCOWOŚCI

RECZYCE
NA LATA 2005 - 2013
GMINA BOLESZKOWICE

RECZYCE 2005

SPIS TREŚCI:

  1. Charakterystyka miejscowości ............................................3

  2. Planowane kierunki rozwoju ...............................................5

  3. Inwentaryzacja zasobów .....................................................7

  4. Ocena mocnych i słabych stron miejscowości ....................8

  5. Opis planowanych przedsięwzięć.........................................9

  1. Charakterystyka miejscowości:

Obszarem realizacji Planu Rozwoju Miejscowości Reczyce jest obszar tej miejscowości, a czas jego realizacji obejmuje lata 2005 - 2013.

a) lokalizacja

Reczyce to niewielka wieś sołecka, położona w płd. - wschodniej części gminy, oddalona ok. 5,5 km od Boleszkowic (siedziby Urzędu Gminy), leżąca po południowej stronie drogi Chwarszczany - Chlewice. Sąsiednie miejscowości to: od wschodu (1,5 km) Gudzisz, od zachodu (ok. 3,5 km) Namyślin. Na zachód od wsi przebiega linia kolejowa na trasie Kostrzyn - Szczecin (stacja Boleszkowice). Miejscowość położona w bezpośrednim otoczeniu zwartych kompleksów leśnych, na lewym brzegu rzeki Myśli.

Miejscowość zajmuje powierzchnię 30,1 ha, zamieszkuje ją 123 mieszkańców.

b) historia

Przypuszczalnie kuźnia w Reczycach (należąca prawdopodobnie do Gudzisza) istniała już w XVII w. W 1755 r. na polecenie króla Fryderyka II została założona osada przy hucie żelaza. Tereny te należały do wsi Gudzisz, w obrębie domeny w Chwarszczanach. W kompleksie huty poza obiektami przemysłowymi były także 2 budynki mieszkalne dla 12 rodzin i dom oficjalistów. Po 1756 r. powstały: browar, suszarnia, gorzelnia; w hucie pracowało w tym czasie 22 robotników.

W 1847 r. jest odnotowana w źródłach jako spory zakład; w 1858 r. przechodzi w ręce rodziny Motz z Kostrzyna, której własnością była do II wojny światowej. Liczba mieszkańców Reczyc w 1809 r. wynosiła 135 osób. W 1860 r. huta zatrudniała 26 osób: inspektora hutniczego, 4 majstrów, werkmistrza, 4 kowali; funkcjonowało tu 6 wydziałów produkcyjnych (4 - wytwarzały sztaby, 2 - pręty). Surowiec pochodził ze Śląska, złom z Witnicy.

Po wojnie Francusko - Pruskiej w 1870 r. została przekształcona w duży zakład metalurgiczny z odlewnią żeliwa i walcownię blach korzystającą z napędu wodnego. W tym samym czasie zbudowano przy zakładach stopień wodny i siłownię, która niemal do końca XIX w. Stanowiła podstawowe źródło energii dla walcowni. Po raz ostatni siłownię przebudowano w 1939 r. W czasie II wojny światowej zakłady zatrudniały kilkuset pracowników. Z okresu prosperity zakładu dochodzą dwa mosty: na kanale i na rzece Myśli, wzniesione przed I wojną światową.

Po II wojnie światowej walcowni, odlewni i warsztatów już nie uruchomiono. Maszyny i urządzenia zdemontowano i wywieziono do Poznania. Do końca lat 40-tych trwał demontaż wyposażenia i likwidacja hal fabrycznych. Elektrownię wodną uruchomiono ponownie w 1946 roku. Tym samym osada utraciła w znacznym stopniu swój przemysłowy charakter, nowa ludność osadnicza zajęła się w większym stopniu rolnictwem a także pracą w Leśnictwie.

c) osada współczesna

Jeżeli chodzi o układ przestrzenny to już materiał kartograficzny z 1891 r. dokumentuje Reczyce jako zwarty kompleks przemysłowy (huta stopień wodny) z położoną na południe od niego zabudową administracyjną i (przypuszczalnie) kolonią mieszkalną. Dobrze rozwinięta sieć drożna zapewniała połączenie z sąsiednimi miejscowościami oraz linią kolejową (stacja w Namyślinie). Dwa mosty na Myśli i kanale zapewniały komunikację na osi N-S. Obecny układ przestrzenny jest wysoce analogiczny do tego z lat 30 XX - wieku. Istotne zmiany dotyczą przede wszystkim zakładów przemysłowych miejscowości. Po II wojnie światowej zlikwidowano hale fabryczne walcowni, odlewni i warsztatów mechanicznych - likwidacja trwała do końca lat 80-tych XX w. Pozostała jedynie część energetyczna - funkcjonująca do dziś jako elektrownia wodna „Międzylesie” oraz oba mosty drogowe.

Zabudowa rozmieszczona wzdłuż kilku dróg o historycznym przebiegu. Pozostały zabudowania leśnictwa, tartak, fragmenty parku leśnego (bardziej przypominającego las niż park).

Występuje zabudowa zagrodowa (chłopska), jak również nierolnicza - związana z Nadleśnictwem Dębno. Funkcjonuje zespół elektrowni. W skład stopnia wodnego wchodzą: elektrownia wodna, jaz piętrzący z przepławką dla ryb, jaz roboczy, zbiornik wodny. Zespół elektrowni „Międzylesie” należy uznać za oryginalny i reprezentatywny dla początku XX w.

Mówiąc o elementach funkcjonalnych wsi należałoby wymienić:

    • cmentarz wiejski - (zlikwidowany), pierwotnie zlokalizowany w centrum osady, obecnie teren częściowo splantowany, plac zabaw dla dzieci

    • Obiekty użyteczności publicznej - sala wiejska - zlokalizowana w płd. - zachodniej części osady, obiekt murowany wzniesiony w latach 30-tych XX w. - w chwili obecnej nie użytkowany ze względu na zły stan budynku; plac zabaw dla dzieci, wymagający modernizacji

    • Przemysł, technika - mosty drogowe - wzniesione na początku XX w., na kanale i rzece Myśli (o analogicznej konstrukcji stalowo - betonowej), odznaczające się wysokimi walorami historyczno - technicznymi, objęte wraz z zespołem elektrowni strefą „B” ochrony konserwatorskiej; tartak - Zakłady Drzewne zlokalizowane w środkowej części wsi, dawna sezonówka, to obecnie budynek mieszkalny zwany „kamienicą”

    • Zieleń komponowana, elementy krajobrazowe - park leśny - obecnie w wysokim stopniu zdewaloryzowany, aleje nieczytelne, brak pierwotnej infrastruktury, zniszczone ogrodzenie

  1. Kierunki rozwoju

Położenie wsi Reczyce stanowi szansę na rozwój turystyczny miejscowości. Jej walory przyrodniczo - krajobrazowe, architektura wiejska, oraz istnienie wielu atrakcyjnych w ujęciu historycznym obiektów stanowią podstawę do ukierunkowania działalności mieszkańców, władz w stronę rozwoju turystycznego. Podjęcie tego zadania umożliwi rozwój wsi, dzięki eskalacji odwiedzin turystów z Polski i zagranicy, to z kolei może przyczynić się do powstania gospodarstw agroturystycznych. Zmiana charakteru wsi z rolniczo - leśnego na rolniczo - turystyczny może w znaczny sposób ograniczyć bezrobocie i marginalizację społeczności lokalnej. Ograniczeniu pauperyzacji wsi może służyć również aktywizacja społeczno - kulturalna mieszkańców wsi. Realizacji tego kierunku służyć może uruchomienie świetlicy wiejskiej, modernizacja placu zabaw dla dzieci, wsparcie dla aktywnej działalności zespołu ludowego „Jarzębinki”.

W celu realizacji powyższych założeń należałoby podjąć następujące działania:

      1. Wykorzystać walory turystyczne miejscowości: Rzeka Myśla (organizowanie spływów kajakowych); pomnik przyrody nieożywionej - dwa głazy narzutowe w korycie rzeki; park leśny - restauracja i przywrócenie jego historycznej kompozycji; zespół elektrowni „Międzylesie” - wyeksponowanie zabytkowej elektrowni wraz z dwoma mostami z końca XIX w., jako atrakcji dla turystów; oznakowanie tras, obiektów i miejsc szczególnie atrakcyjnych.

      2. Zagospodarować centrum wsi, zmodernizować historyczną zabudowę mieszkalną, głównie w zakresie nowego komponowania elewacji i wymiany stolarki

      3. Zmodernizować nieczynną świetlicę wiejską poprzez zaadaptowanie jej na Centrum Aktywizacji Społeczności Wiejskiej; umożliwić przez to powstanie lokalu, w który będą mogli spotykać się mieszkańcy wsi, przede wszystkim dzieci i młodzież oraz zespół śpiewaczy „Jarzębinki”; istnienie Centrum pozwoli na organizowanie imprez, festynów wiejskich czyli ogólnie rzecz biorąc pobudzi do aktywniejszego uczestnictwa w przedsięwzięciach kulturalnych mieszkańców wsi.

      4. Utworzyć ogródek Jordanowski dla najmłodszych mieszkańców miejscowości

Priorytety rozwojowe, cele, projekty

PRIORYTET 1 - Tworzenie i modernizacja infrastruktury

Cel 1 - Rozszerzenie działalności rekreacyjno - sportowej

Projekty:

    1. Modernizacja placu zabaw i rekreacji

    2. Zorganizowanie i oznaczenie ścieżek rowerowych

    3. Budowa tablic informacyjnych z mapką o szlaku turystycznym

    4. Utworzenie Centrum Aktywizacji Społeczności Wiejskiej na bazie nieczynnej świetlicy wiejskiej

Cel 2 - Unowocześnienie infrastruktury komunikacyjnej

Projekty:

    1. Rozbudowa chodników

    2. Poprawa stanu dróg

    3. Wykonanie oświetlenia

Cel 3 - Uregulowanie gospodarki wodno - ściekowej

Projekty:

3.1 Budowa kanalizacji sanitarnej

PRIORYTET 2 - Tworzenie warunków do rozwoju małej przedsiębiorczości

Cel 1 - Wspieranie rozwoju gospodarstw agroturystycznych

Projekty:

    1. Edukacja mieszkańców tworzących nowe gospodarstwa

    2. Tworzenie nowych kwater

Cel 2 - Rozwój małego biznesu

Projekty:

2.1 Szkolenia w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej

2.2 Tworzenie małej gastronomii

2.3 Wykorzystanie zdolności i umiejętności mieszkańców

PRIORYTET 3 - Edukacja i integracja mieszkańców

Cel 1 - Działalność szkoleniowo - edukacyjna

Projekty:

    1. Organizowanie szkoleń i kursów dla różnych grup mieszkańców

    2. Organizowanie kursów komputerowych, językowych itp.

Cel 2 - Działalność integracyjna wśród mieszkańców

Projekty:

2.1 Organizowanie rodzinnych pikników i festynów wiejskich

2.2 Organizowanie spotkań tematycznych (np. układanie bukietów, pieczenie

ciast itp. )

2.3. Organizowanie turniejów, meczy, rozgrywek sportowych

  1. Inwentaryzacja zasobów służąca ujęciu stanu rzeczywistego

Infrastruktura:

    • droga powiatowa

    • sieć wodociągowa

    • sieć energetyczna

    • sieć telefoniczna

Kultura i oświata:

    • w Reczycach aktywnie działa zespół śpiewaczy „Jarzębinki”. Bierze czynny udział w przeglądach środowiskowych, rejonowych.

    • Dzieci i młodzież miejscowa uczęszczają do szkoły podstawowej i gimnazjum w Boleszkowicach

Gospodarka:

    • Działalność rolnicza - na terenie sołectwa funkcjonuje 15 gospodarstw rolnych o łącznej powierzchni 20,08 ha. Jak widać są to bardzo małe gospodarstwa nastawione głównie na produkcję roślinną.

    • Działalność gospodarcza
      1. Usługi leśne

2. usługi stolarskie

3. sklep spożywczo przemysłowy

  1. Ocena mocnych i słabych stron miejscowości

Mocne strony:

    • Lasy z niedaleko położonym rezerwatem przyrody oraz parkiem krajobrazowym - bogata fauna i flora

    • Rzeka Myśla wraz z pomnikiem przyrody - „Głazy Narzutowe”

    • Obiekty atrakcyjne turystycznie z historycznego punktu widzenia - zabytkowa elektrownia wodna, mosty z końca XIX w., park leśny;

    • Zorganizowana grupa - Zespół Śpiewaczy - „Jarzębinki”

    • Brak ruchu tranzytowego

    • Bliski położenie od przejścia granicznego w Kostrzynie

    • Bliskie położenie rzeki Odry

    • czyste powietrze;

    • piękne krajobrazy;

    • sieć wodociągowa;

    • telefonia stacjonarna;

    • sieć energetyczna;

    • Brak przemysłu;

Słabe strony:

    • niski poziom technologiczny niektórych gospodarstw;

    • apatia społeczna;

    • mała aktywność ekonomiczna mieszkańców;

    • bezrobocie;

    • niski poziom wykształcenia;

    • słaba jakość dróg;

    • niski poziom życia wśród części mieszkańców;

    • mała powierzchnia gospodarstw;

    • Brak kanalizacji sanitarnej

    • Słaba sieć komunikacyjna

    • Słabe zorganizowanie społeczeństwa

    • Brak chodników i oświetlenia

    • brak miejsca do spotkań mieszkańców wsi

    • niezadowalający stan techniczny świetlicy wiejskiej

    • brak możliwości aktywnego rozwoju mieszkańców w dziedzinie kultury

    • brak zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży w czasie wolnym od nauki

    • brak placu zabaw spełniającego oczekiwania młodych mieszkańców wsi

  1. Opis planowanych przedsięwzięć

        1. Utworzenie Centrum Aktywizacji Społeczności Wiejskiej w Reczycach.

Plan Rozwoju Miejscowości Reczyce opracowany przez mieszkańców wsi zakłada realizację działań ze sfer życia: społeczno - kulturalnego i gospodarczego.

W celu zapewnienia realizacji planowanych działań niezbędny jest remont i modernizacja świetlicy wiejskiej oraz utworzenie na jej bazie Centrum Aktywizacji społeczności Wiejskiej. Dzięki funkcjonowaniu Centrum mieszkańcy wsi będą mogli spotykać się na imprezach kulturalnych, integrujących społeczność wiejską.

Centrum ma być miejscem organizacji czasu wolnego. Ma również zapoczątkować realizację wspólnych przedsięwzięć na rzecz poprawy warunków i jakości życia na wsi.

Wraz z remontem i modernizacją należy wyposażyć Centrum w niezbędne do jego działalności elementy. Obecnie stan techniczny budynku świetlicy wiejskiej i jego najbliższe otoczenie jest na tyle niezadowalający, że wymaga natychmiastowych zmian, niezbędnych remontów. Wyremontowana i zmodernizowana świetlica będzie wizytówką wsi Reczyce.

W uzasadnieniu powyższego przedsięwzięcia należy zauważyć, że rozwój kulturalny, choć nie przynosi bezpośrednich korzyści materialnych, wpływa na każdą dziedzinę życia. Jest katalizatorem przemian społecznych. Będzie to miało bezpośrednie przełożenie na inne dziedziny życia mieszkańców wsi. Wyremontowany lokal ma również przyczynić się do oczekiwanego rozwoju turystyki stanowiąc bazę noclegową.

Zakres prac obejmuje:

- roboty budowlane wewnętrzne,

- instalacje sanitarne,

- instalacje elektryczne,

- elementy zewnętrzne,

- wyposażenie świetlicy .

Kosztorys inwestycji:

Lp.

Nazwa zadania

Koszt w PLN

1.

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej

11.360.00

2.

Wymiana pokrycia dachu z papy wraz z opierzeniami i rynnami

12.900.00

3.

Ułożenie wykładziny komfort oraz naprawy podłoża

16.696.00

4.

Instalacja sanitarna

1.500.00

5.

Instalacja elektryczna

2.000.00

6.

Wykonanie ogrzewania kominkowego z rozprowadzeniem

7.000.00

7.

Roboty montażowe

3.500.00

8.

Wykonanie elewacji z ociepleniem

10.500.00

9.

Przygotowanie dokumentacji oraz praca inspektora nadzoru

3.500.00

RAZEM

68.956.00

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Marcin Kozłowski 15-04-2005 11:51:52
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Marcin Kozłowski 15-04-2005
Ostatnia aktualizacja: Marcin Kozłowski 15-04-2005 11:51:52