Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Boleszkowice
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

UCHWAŁA Nr XLI/295/2018 RADY GMINY BOLESZKOWICE z dnia 27 września 2018 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasad tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych, zasad promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych i formalnych wymogów, jakim muszą odpowiadać składane projekty

 

UCHWAŁA Nr XLI/295/2018

RADY GMINY BOLESZKOWICE

 

z dnia 27 września 2018 r.

 

w sprawie określenia szczegółowych zasad wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasad tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych, zasad promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych i formalnych wymogów, jakim muszą odpowiadać składane projekty

 

Na podstawie art. 41a ust. 5, art. 40 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2018 r. poz. 994, poz. 1000, poz. 1349 i poz. 1432) oraz art. 15 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 130 i poz. 1349) uchwala się, co następuje:

 

§ 1. Projekt uchwały zgłoszony w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej składa się do Rady Gminy Boleszkowice w formie papierowej lub elektronicznej poprzez platformę e-puap na adres skrytki /Boleszkowice/SkrytkaESP z zachowaniem przepisów o profilu zaufanym lub certyfikacie kwalifikowanym.

§ 2. Projekty uchwał wniesione w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej muszą spełniać wymagania formalne, o których mowa w § 12 i § 13 niniejszej uchwały.

§ 3. W przypadku, gdy projekt nie spełnia wymagań Przewodniczący Rady Gminy Boleszkowice wzywa osoby wskazane przez komitet inicjatywny do uzupełnienia braków formalnych w terminie 30 dni.

§ 4. Nieuzupełnienie braków formalnych we wskazanym terminie uniemożliwia przedłożenie pod obrady Rady Gminy złożonego projektu uchwały.

§ 5. Mieszkańcy Gminy Boleszkowice, w grupie co najmniej 5 osób mogą utworzyć komitet inicjatywy uchwałodawczej.

§ 6. O utworzeniu komitetu inicjatywy uchwałodawczej zawiadamia się pisemnie Przewodniczącego Rady Gminy Boleszkowice w terminie 14 dni od dnia utworzenia komitetu.

§ 7. Do zawiadomienia, o którym mowa w § 6, dołącza się podpisy wszystkich członków komitetu z podaniem ich adresu zamieszkania.

§ 8. Zawiadomienie zawiera informację o przedmiocie inicjatywy uchwałodawczej - projektowanym akcie prawnym oraz wykaz osób wskazanych do reprezentowania komitetu podczas prac Rady Gminy.

§ 9. Złożone w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej projekty uchwał podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Boleszkowice oraz na stronie internetowej gminy.

§ 10. Projekty uchwał, o których mowa w § 9, podlegają procedurze przeprowadzenia konsultacji społecznych zgodnie z przepisami odrębnej uchwały Rady Gminy Boleszkowice.

§ 11. Przewodniczący Rady Gminy Boleszkowice zawiadamia osoby wskazane przez komitet inicjatywny o terminie sesji oraz o posiedzeniach wewnętrznych komisji rady, co najmniej 7 dni przez ich rozpoczęciem, na których będzie rozpatrywany złożony projekt uchwały. W przypadku niewskazania osób reprezentujących komitet inicjatywny, zawiadomienie doręcza się wszystkim członkom komitetu.

§ 12. Składane w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej projekty uchwał muszą zawierać:

1) tytuł uchwały;

2) podstawę prawną;

3) postanowienia merytoryczne i ich ewentualne źródła finansowania;

4) określenie organu odpowiedzialnego za wykonanie uchwały;

5) określenie terminu wejścia w życie uchwały;

6) uzasadnienie.

§ 13. Do projektu uchwały dołącza się wykaz czytelnych podpisów co najmniej 100 mieszkańców gminy Boleszkowice występujących z inicjatywą obywatelską, posiadających czynne prawo wyborcze do Rady Gminy Boleszkowice z podaniem ich imienia, nazwiska, adresu zamieszkania oraz numeru PESEL.

§ 14. Do wniosku, o którym mowa w § 13, dołącza się zgodę na przetwarzanie danych osobowych, określoną w przepisach odrębnych.

§ 15. Projekt uchwały zgłoszony w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej może zostać wycofany w każdym czasie, przed poddaniem go pod głosowanie.

§ 16. Wycofanie projektu uchwały następuje na podstawie złożonego do Przewodniczącego Rady Gminy Boleszkowice pisemnego oświadczenia podpisanego odpowiednio przez osoby uprawnione do reprezentowania komitetu lub w przypadku niewskazania takich osób, wszystkich członków komitetu inicjatywnego.

§ 17. Wykonanie uchwały powierza się Przewodniczącemu Rady Gminy Boleszkowice.

§ 18. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego i stosuje się ją do kadencji organów gminy następujących po kadencji, w czasie której weszła w życie.

 

                                                                                                P R Z E W O D N I C Z Ą C Y

                                                                                                                              R A D Y  G M I N Y

 

                                                                                                     Ryszard Stoparek

 

Uzasadnienie do UCHWAŁY Nr XLI/295/2018 RADY GMINY BOLESZKOWICE z dnia 27 września 2018 r.  w sprawie określenia szczegółowych zasad wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasad tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych, zasad promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych i formalnych wymogów, jakim muszą odpowiadać składne projekty

 

            Dzięki nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym (art. 41a) od następnej kadencji mieszkańcom gminy, będzie przysługiwać obywatelska inicjatywa uchwałodawcza. Zgodnie z tym przepisem grupa mieszkańców gminy, posiadających czynne prawo wyborcze do danej rady gminy, będzie mogła wystąpić z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą. W takiej gminie jak nasza, czyli do 20 tys. mieszkańców grupa ta będzie musiała liczyć co najmniej 200 osób. Projekt uchwały zgłoszony w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej będzie musiał stać się przedmiotem obrad rady na najbliższej sesji po złożeniu projektu, ale nie później niż po upływie 3 miesięcy od dnia złożenia projektu. Komitet inicjatywy uchwałodawczej będzie miał prawo wskazywać osoby uprawnione do reprezentowania komitetu podczas prac rady.                  

Nowelizacja ustawy nałożyła na Rady Gmin obowiązek określania w drodze uchwały szczegółowych zasad wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasad tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych, zasad promocji tych inicjatyw oraz formalnych wymogów, jakim będą musiały odpowiadać składane projekty. W przedłożonym projekcie uchwały wyżej wymienione zasady zostały określone.

            Z uwagi na powyższe podjęcie uchwały jest zasadne.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Justyna Woroniak 01-10-2018 09:05:46
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Justyna Woroniak 01-10-2018
Ostatnia aktualizacja: Justyna Woroniak 01-10-2018 09:05:46