Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Boleszkowice
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

UCHWAŁA Nr XVIII/124/2016 z dnia 29 czerwca 2016 roku RADY GMINY BOLESZKOWICE w sprawie: wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji dla Gminy Boleszkowice.

 

UCHWAŁA Nr XVIII/124/2016

z dnia 29 czerwca 2016 roku

RADY GMINY BOLESZKOWICE

 

w sprawie:  wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji dla Gminy  Boleszkowice.

 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 446, z zm.) oraz art. 8, art. 11 ust. 5 pkt 1 i art. 13 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz. U. z 2015 r. poz. 1777) uchwala się, co następuje:

 

§ 1. Na wniosek Wójta Gminy Boleszkowice wyznacza się obszar zdegradowany i obszar rewitalizacji dla Gminy Boleszkowice w granicach określonych w załącznikach nr 1-3 do niniejszej uchwały.

 

§ 2. Obszary o których mowa w § 2, stanowią tereny znajdujące się w stanie kryzysowym z powodu koncentracji negatywnych zjawisk społecznych oraz skorelowanych z nimi negatywnych zjawisk gospodarczych, przestrzenno-funkcjonalnych i technicznych, zidentyfikowanych i analizowanych na obszarach wiejskich Gminy Boleszkowice.

 

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się  Wójtowi Gminy  Boleszkowice.

 

§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

     PRZEWODNICZĄCY

    RADY GMINY

  Ryszard Stoparek

 

UZASADNIENIE

 

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz. U. z 2015 r., poz. 1777), która określa zasady prac, tryb przygotowywania, prowadzenia i oceny rewitalizacji, przygotowanie, koordynowanie i tworzenie warunków do prowadzenia rewitalizacji, a także jej prowadzenie w zakresie własności gminy, działania w ramach rewitalizacji zostały uznane za zadanie własne gminy. W przypadku, gdy gmina zamierza realizować ww. zadania własne, niezbędne jest wyznaczenie w drodze uchwały rady gminy obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. Zgodnie z treścią ww. ustawy do wniosku wójta załącza się diagnozę potwierdzającą spełnienie przez obszar zdegradowany i obszar rewitalizacji przesłanek ich wyznaczenia.

Rewitalizacja stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie gminnego programu rewitalizacji. Istotnym elementem rewitalizacji jest włączenie do działań mieszkańców oraz przedstawicieli lokalnych instytucji społecznych czy gospodarczych.

Działając na mocy przepisów art. 8 ust. 1 w/w ustawy o rewitalizacji Rada Gminy, na wniosek Wójta w drodze uchwały wyznacza obszar zdegradowany oraz obszar rewitalizacji.

W efekcie prowadzonych konsultacji społecznych w Gminie Boleszkowice Wójt przedkłada wniosek o wyznaczenie obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji, który zawiera wskazanie granic tych obszarów wykonane na mapie. Do wniosku załączona jest diagnoza potwierdzająca spełnienie przez obszar zdegradowany i obszar rewitalizacji przesłanek ich wyznaczania. Uchwała  uwzględnia uwagi wynikające z przeprowadzonych konsultacji.

Wyznaczenie obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji zapewni możliwość opracowywania Gminnego Programu Rewitalizacji dla obszarów Gminy Boleszkowice, który stanowić będzie podstawowe narzędzie prowadzenia rewitalizacji, zapewniające kompleksowość oraz działania w ścisłej współpracy ze społecznością lokalną. Określenie obszaru rewitalizacji stanowi kontekst planowania i realizacji przedsięwzięć, które mają przyczynić się do rozwiązania kluczowych problemów społecznych zidentyfikowanych na tych obszarach oraz wpłynąć na poprawę jakości życia mieszkańców.

           

Jako obszar do rewitalizacji, wymagający wsparcia wskazane zostało:

  • sołectwo Kaleńsko obejmujące teren zgodnie z mapą nr 1o łącznej powierzchni 540,07 ha, stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały,
  • sołectwo Porzecze, obejmujące teren zgodnie z mapą nr 2o łącznej powierzchni 643,83 ha, stanowiący załącznik nr 2 do niniejszej uchwały,
  • sołectwo Chlewice,

 

Jednym ze wskaźników pozwalających na wyznaczenie obszaru kryzysowego jest kumulacja zjawisk negatywnych takich jak ubóstwo, bezrobocie, w tym udział osób długotrwale bezrobotnych oraz przestępczość.

W analizowanym okresie diagnozy 2012-2015 w wyznaczonych sołectwach do rewitalizacji tj. Kaleńsko, Porzecze, Chlewice wskaźniki tych zjawisk negatywnych nasiliły się. Dodatkowo w Porzeczu występuje najniższy wskaźnik mieszkańców prowadzących działalność gospodarczą, dodatkowo w Porzeczu i Chlewicach od 2012 roku nie zanotowano żadnych nowych zarejestrowanych podmiotów gospodarczych. W Kaleńsku jest najniższy wskaźnik dot. mieszkańców prowadzących gospodarstwo rolne.

W Kaleńsku i Chlewicach w 2015 roku osiągnięto najwyższy wskaźnik wymeldowani.

W Porzeczu jest najwyższy wskaźnik dot. liczby osób korzystających z zasiłków pomocy społecznej.

Liczba osób do  18 roku życia korzystających z zasiłków opieki społecznej jest najwyższa  w Porzeczu i Kaleńsku.

W Kaleńsku i Porzeczu jest największe bezrobocie spośród analizowanych obszarów, w tym najwyższa jest liczba osób długotrwale bezrobotnych oraz kobiet długotrwale bezrobotnych,  a także osób z wykształceniem podstawowym i niepełnym.

W Chlewicach zanotowano najniższy wskaźnik skolaryzacji.

Kaleńsko, Porzecze i Chlewice w latach 2012-2015 charakteryzowały się ponadto największym stopniem przestępczości, najgorzej pod tym względem jest w Porzeczu.

 

Ponadto w przeznaczonych do rewitalizacji obszarach znajdują się negatywne zjawiska w zakresie przestrzenno-funkcjonalnym ze względu na obszary konieczne do zagospodarowania oraz budynki zdegradowane technicznie.

Statystyczne zestawienie negatywnych zjawisk społeczno-gospodarczym uzasadnia – zgodnie z przyjętymi założeniami metodycznymi związanymi z wyznaczeniem obszarów kryzysowych (depopulacja, bezrobocie, ubóstwo, bezpieczeństwo publiczne) za uznanie wskazanego obszaru za zdegradowany oraz wyznaczenie tego obszaru jako obszaru rewitalizacji. Dodatkowymi argumentami wyznaczającym obszary sołectw: Kaleńsko, Porzecze, Chlewice, jako ”do zrewitalizowania” są ważne funkcje społeczno-gospodarcze obu miejscowości oraz stan zagospodarowania terenów możliwych do przeprowadzenia działań rewitalizacyjnych.

 

 

Zgodnie z wymogiem ustawowym, niniejsza Uchwała była poddana konsultacjom społecznym w dniach od 23 maja 2016 r. do 23 czerwca 2016 r., w następujących  formach:

  • zbieranie uwag w formie papierowej oraz elektronicznej z wykorzystaniem formularza konsultacyjnego;
  • spotkania otwartego z interesariuszami rewitalizacji, w formie warsztatów, umożliwiających omówienie i ocenę propozycji wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji gminy Boleszkowice, a także wyrażenie opinii, propozycji i uwag oraz składanie ich do protokołu; spotkanie odbędzie się  w Sali Obrad Urzędu Gminy Boleszkowice, w dniu 8 czerwca 2016 r. w godz. 13:30-14:30;
  • debaty publicznej, która odbędzie się w Sali Obrad Urzędu Gminy Boleszkowice, w dniu 8 czerwca 2016 r. w godz. 14:30-15:30;

 

Materiał informacyjny oraz formularz konsultacyjny były dostępne od dnia 23 maja 2016 r.

  • w Biuletynie Informacji Publicznej pod adresem internetowym www.bip.boleszkowice.pl na stronie internetowej Urzędu Gminy Boleszkowice pod adresem: www.boleszkowice.pl (wejście przez zakładki konsultacje społeczne),
  • w sekretariacie UG w Boleszkowicach pok. nr. 6.

Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XVIII/125/2016

z dnia 29 czerwca 2016 roku

Rady Gminy Boleszkowice

 

 

Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr XVIII/125/2016

z dnia 29 czerwca 2016 roku

Rady Gminy Boleszkowice

 

Załącznik Nr 3 do Uchwały Nr XVIII/125/2016

z dnia 29 czerwca 2016 roku

Rady Gminy Boleszkowice

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Krzysztof Fira 05-07-2016 13:01:45
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Krzysztof Fira 05-07-2016
Ostatnia aktualizacja: Krzysztof Fira 05-07-2016 13:02:59