Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Boleszkowice
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Postanowienie w sprawie odstapienia od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko


Boleszkowice, dnia 09.07.2009 r.

 

Nasz znak: GN-OŚ. III7224/30/09

 

POSTANOWIENIE

 

Na podstawie art. 123 §1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r.- kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późniejszymi zmianami), w związku z art. 63 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r., Nr 199, poz. 1227), a także Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczególnych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. z 2004 r., Nr 257, poz. 2573 z późniejszymi zmianami) działając z urzędu, po uzyskaniu stosownych opinii,

postanawiam

nie stwierdzać potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia polegającego na „Przebudowie drogi lokalnej w skład której wchodzą działki o numerach ewidencyjnych 109 i 131 leżące w obrębie miejscowości Chlewice”, realizowanego w m. Chlewice, gmina Boleszkowice, powiat myśliborski,

UZASADNIENIE

W dniu 04.02.2009 r. z urzędu wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na „Przebudowie drogi lokalnej w skład której wchodzą działki o numerach ewidencyjnych 109 i 131 leżące w obrębie miejscowości Chlewice”, realizowanego w m. Chlewice, gmina Boleszkowice, powiat myśliborski.

Zgodnie z § 3 pkt. 56 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 z późniejszymi zmianami), planowana inwestycja należy do mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których sporządzenie raportu może być wymagane. Ponadto należy stwierdzić, iż teren planowanej inwestycji leży w obszarze Natura 2000 PLB 320003 Dolina Dolnej Odry.

W związku z powyższym Urząd Gminy Boleszkowice zwrócił się na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie o wydanie stosownej opinii, co do konieczności sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko dla planowanej inwestycji.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska pismem znak: RDOŚ-32-WOOŚ-N-6650/14/08/kk z dnia 22 stycznia 2009 r. zakwalifikował planowaną inwestycję do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko zgodnie z w/w Rozporządzeniem Rady Ministrów i stwierdził obowiązek przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, zgodnie z zapisami Działu V ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r., Nr 199, poz. 1227). Jednocześnie Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie stwierdził, iż zgodnie z informacjami przedstawionymi w piśmie ze względu na realizacje inwestycji w obrębie zabudowy miejscowości Chlewice oraz fakt, iż przedmiotowa inwestycja nie koliduje z istniejącym drzewostanem, przedsięwzięcie nie należy do inwestycji mogących znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000, na siedliska oraz gatunki roślin i zwierząt dla których ochrony został wyznaczony w/w obszar. Potwierdza to również zaświadczenie organu odpowiedzialnego za monitorowanie obszarów Natura 2000 wydane w dniu 22.01.2009 r.

W zawiązku z powyższym Wójt Gminy Boleszkowice wydał Postanowienie znak: GN-OŚ.III.7224/13/09 z dnia 05.03.2009 r. i nałożył obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz nałożył obowiązek sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Wskazane Postanowienie z uwagi na wyraźne braki proceduralne zostało uchylone Postanowieniem Wójta Gminy Boleszkowice znak: GN-OŚ.III.7224/21/09 z dnia 26.05.2009 r.

Po uchyleniu postanowienia Wójt Gminy Boleszkowice pismem z dnia 10.06.2009 r. będącego kontynuacją pisma z dnia 01.06.2009 r. zwrócił się na podstawie art. 64 ust. 1 pkt. 1 w związku z art. 153 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r., Nr 199, poz. 1227) do Starosty Myśliborskiego oraz na podstawie art. 64 ust. 1 pkt. 2 w/w ustawy do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Myśliborzu o wydanie stosownych opinii, co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla inwestycji. Zarówno Inspektor Sanitarny w Myśliborzu postanowieniem z dnia 17.06.2008 r. (błędnie wpisana data, winno być 17.06.2009 r.) znak: PPIS-N-NZ/407-33/09 jak i Starosta Myśliborski postanowieniem z dnia 19 czerwca 2009 r. znak: BOŚ.MSz.7633/33/09 nie stwierdzili potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania inwestycji na środowisko.

Mając powyższe na uwadze rozpatrzono zagadnienie uwzględniając przy tym szczegółowe uwarunkowania związane z kwalifikowaniem przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko wymienione w art. 63 w/w ustawy ustalając, iż planowana inwestycja polegać będzie na wykonaniu nowej nawierzchni na istniejącej drodze gruntowej na odcinku 550 mb, w skład której wchodzą działki o numerach ewidencyjnych 109 i 131 wraz z korektą niwelety, spadków poprzecznych oraz wykonanie pętli autobusowej. W ramach prac wykonane zostaną następujące elementy robót: profilowania istniejącej drogi, wykonanie warstwy podbudowy z kruszywa łamanego, wykonanie warstwy nawierzchni z betonu asfaltowego, utwardzonych poboczy i elementów ulic i chodnika przy przystanku autobusowym.

Powierzchnia planowanej inwestycji to 2360 m2. Działki przeznaczone pod infrastrukturę drogową to działki o funkcji pasa drogowego. Usytuowanie drzewostanu na obszarze objętym opracowaniem nie koliduje z projektowanym zakresem przebudowy w/w drogi. W związku z czym w czasie realizacji robót nie będzie wykonywana wycinka drzew. Wykonawca robót jest zobligowany, aby wszelką roślinność chronić przed wszelakimi uszkodzeniami w czasie realizacji robót budowlanych.

Obszar planowanej inwestycji znajduje się w obszarze istniejącej zabudowy mieszkaniowej. Brak planu zagospodarowania przestrzennego na obszarze planowanej inwestycji.

Realizacja przedsięwzięcia wiązać będzie się z wystąpieniem niżej wymienionych emisji:

  • Odpady stałe

W tym przypadku głównym problemem będą odpady wytwarzane w trakcie realizacji przebudowy, gdyż poprawione warunki jazdy nie wpłyną w zauważalny sposób na zmianę natężenia ruchu pojazdów oraz zachowań użytkowników korzystających z drogi w trakcie eksploatacji. Odpady wytworzone podczas realizacji przedsięwzięcia zostaną w miarę możliwości zagospodarowane przez wykonawcę na placu budowy. Pozostałe niewykorzystane odpady zostaną utylizowane przez wykonawcę, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

  • Ścieki

Występować będą w ilościach porównywalnych do obecnych, gdyż projektowana inwestycja nie spowoduje istotnego powiększenia powierzchni utwardzonych. Dzięki poprawie warunków jazdy zmaleje prawdopodobieństwo kolizji pojazdów i tym samym wydostania się bezpośrednio do gruntu produktów ropopochodnych. Powierzchnia projektowanej drogi będzie odwadniana poprzez system spadków poprzecznych i podłużnych. Takie rozwiązanie zapewni eliminację zagrożenia zanieczyszczenia wód podziemnych i gruntu zarówno w trakcie normalnej eksploatacji, jak i w przypadku sytuacji awaryjnych.

  • Zanieczyszczenia powietrza

Przebudowa rozpatrywanej drogi utwardzonej wraz z chodnikiem nie będzie miała zauważalnego wpływu na poziom natężenia ruchu pojazdów na tej drodze, natomiast może wpłynąć w przyszłości w istotny sposób na ograniczenie czasu ruchu pojazdów po drodze. Wpłynie tym samym w sposób pośredni na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń w tym rejonie. Dzięki zmniejszeniu zagrożenia kolizjami wpłynie także korzystnie na ograniczenie prawdopodobieństwa wydostania się do otoczenia par substancji z przewożonych paliw w zbiornikach pojazdów.

  • Emisja hałasu

Skutki realizacji przedsięwzięcia będą tu praktycznie identyczne, jak w przypadku zanieczyszczeń powietrza. Droga utwardzona poprzez usprawnienie ruchu i skrócenie czasu potrzebnego kierującym pojazdami na przejazd przez miejscowość Chlewice przyczyni się do obniżenia emitowanego przez pojazdy hałasu.

Inwestycja nie kwalifikuje się do przedsięwzięć obarczonych ryzykiem wystąpienia poważnej awarii. Z uwagi na małą skalę inwestycji nie wystąpi w tym przypadku transgraniczne oddziaływanie inwestycji na środowisko.

Analizując powyższe organ uznał, iż zasięg inwestycji zamknie się w granicach działek przeznaczonych pod inwestycję. Planowana inwestycja nie będzie źródłem istotnych dla środowiska oraz zdrowia ludzi emisji i nie będzie w istotny sposób oddziaływać na środowisko, w tym na najbliżej położone obszary chronione. Realizacja inwestycji przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego i zmniejszenia uciążliwości związanych z komunikacją samochodową.

Możliwość odstąpienia od potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko wynika z art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r., Nr 199, poz. 1227)

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak sentencji.

Pouczenie

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie w terminie 7 dni od daty otrzymania.

Otrzymują:
1. Gmina Boleszkowice
ul. Świerczewskiego 24

74-407 Boleszkowice

2. a/A

 

Do wiadomości:

1. Starosta Powiatowy w Myśliborzu

2. Państwowy Powiatowy

Inspektor Sanitarny w Myśliborzu

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Krzysztof Fira 26-01-2010 09:46:14
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Krzysztof Fira 26-01-2010
Ostatnia aktualizacja: Krzysztof Fira 26-01-2010 09:46:25